Zamknij
REKLAMA

Skierniewiczanka straciła oszczędności życia. Oszust podawał się za policjanta prowadzącego tajną akcję

12.45, 06.10.2022 Info Skierniewice PL Aktualizacja: 12.52, 06.10.2022
Skomentuj
REKLAMA

5 października 2022 roku, skierniewiczanka, która zawierzyła oszustowi podającemu się za policjanta, straciła swoje oszczędności. Policjanci apelują do seniorów i członków ich rodzin o ostrożność i zachowanie czujności w kontaktach z osobami obcymi podszywającymi się pod różne postaci.

 

Tym razem oszust najprawdopodobniej najpierw wybadał sytuację, dzwoniąc do kobiety i podając się za pracownika poczty, który upewnia się, czy jest w domu, aby doręczyć jej przesyłkę. W tej rozmowie uzyskał cenne informacje o adresie kobiety i jej obecności w miejscu zamieszkania.

 

Krótko po tym zadzwonił do niej inny mężczyzna, podając się za funkcjonariusza CBŚP, który ostrzegając seniorkę przed zorganizowaną grupą przestępczą grasującą z bronią na terenie Skierniewic, wypytał ją o posiadane w domu pieniądze. Gdy dowiedział się, że w domu znajduje się gotówka, tworząc dalszą legendę o konieczności sfotografowania i zabezpieczenia pieniędzy, doprowadził do spotkania kobiety z fałszywą policjantką. Ta wyrwała seniorce pieniądze i uciekła.

 

W tego typu zdarzeniach, niezwykle ważna jest uwaga seniorów i nieuleganie emocjom. Jak pokazuje powyższy przykład, oszust używa różnych legend i podszywa się pod różne postacie, aby wyłudzić pieniądze. Wtedy warto skontaktować się z Policją i członkami rodziny, aby z  ich pomocą nie ulegać tak łatwo presji i stresowi.

 

Bardzo ważne jest też, aby Policja była przez seniora informowana na etapie już samej próby oszustwa. Warto pamiętać, że w takich sytuacjach liczy się czas – im mniej go upłynie od chwili zdarzenia do chwili informowania Policji – tym większa szansa na zatrzymanie przestępcy na  gorącym uczynku przestępstwa.

 

Co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów? Pamiętać o zasadach bezpieczeństwa:

  • zawsze weryfikuj z kim rozmawiasz. Jeśli po drugiej stronie słuchawki ktoś przedstawia się za członka Twojej rodziny i prosi Cię o przekazanie jakiejś dużej gotówki, sprawdź to dzwoniąc do innych bliskich. Jeśli po drugiej stronie ktoś przedstawia się za policjanta, rozłącz rozmowę i zadzwoń na numer najbliższej komendy lub alarmowy 112 i zweryfikuj to co usłyszałeś wcześniej;
  • pamiętaj, że Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy na jakąkolwiek akcję policyjną lub w związku z zagrożeniem naszego konta bankowego. Nigdy też nie informuje o akcjach policyjnych. Nigdy nie pośredniczy w przekazywaniu pieniędzy, ani nie prosi o dane do bankowości;
  • nigdy nie wręczaj pieniędzy żadnemu "kurierowi", policjantowi, czy listonoszowi ani nie przekazuj osobie nieznajomej. Nie pozostawiaj również gotówki w tzw. umówionych miejscach;
  • zwracaj uwagę kogo wpuszczasz do mieszkania. Dwa razy zastanów się zanim wejdzie do Ciebie do domu osoba obca. Możesz jej tożsamość zweryfikować, dzwoniąc do urzędu, z którego rzekomo przyszła;
  • o każdej podejrzanej sytuacji informujmy Policję. Im szybciej to zrobimy, tym większe szanse za ustalenie sprawców i ich zatrzymanie, a tym samym udaremnienie dalszych oszustw (żródło KGP).
(Info Skierniewice PL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%