Zamknij

Czy możliwe jest ubezpieczenie na życie bez ankiety medycznej?

00:01, 08.09.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 07:51, 08.09.2021
Skomentuj

Zawarcie umowy z ubezpieczycielem to procedura, która wymaga dopełnienia określonych formalności. Przed wykupieniem polisy możesz zostać poproszony między innymi o wypełnienie ankiety medycznej. Jednak okazuje się, że nie we wszystkich przypadkach jest ona obowiązkowa. Dowiedz się, dlaczego ubezpieczyciele przygotowują ankiety dla swoich przyszłych klientów i kiedy nie będziesz musiał odpowiadać na pytania na temat swojego stanu zdrowia.

 

Ankieta medyczna – czego będzie chciał dowiedzieć się ubezpieczyciel?

Ubezpieczenie na życie to zabezpieczenie dla ciebie i dla twoich bliskich. Ma być finansową poduszką bezpieczeństwa dla najbliższych, kiedy ciebie zabraknie oraz realnym wsparciem, jeśli pogorszy się twój stan zdrowia. Dlatego, zanim ubezpieczyciel przedstawi ci warunki takiej polisy, będzie chciał się dowiedzieć, jakie jest ryzyko, że zachorujesz na konkretne choroby. 

Właśnie w tym celu opracowywane są ankiety, w których znajdują się pytania dotyczące także twojego stylu życia – np. tego, czy palisz papierosy oraz czy i jak często pijesz alkohol. Oprócz tego zostaniesz poproszony o informacje na temat:

  • tego, na co chorowałeś w przeszłości i czy kiedykolwiek wykryto u ciebie nowotwór
  • przebytych operacji i poważnych zabiegów
  • chorób w twojej rodzinie – z perspektywy ubezpieczyciela istotne jest, czy masz genetyczne predyspozycje do niektórych schorzeń
  • obrażeń doznanych na skutek wypadków – zwichnięć, pęknięć i złamań kości.

Bywa, że wypełnienie ankiety medycznej nie jest wystarczające dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli wcześniej byłeś poważnie chory, ubezpieczyciel może skierować cię na badania lekarskie. Dopiero po okazaniu ich wyników możliwe jest podpisanie umowy polisy.

Polisa na życie bez ankiety medycznej – to możliwe!

Ankiety medyczne są stosowane przez zdecydowaną większość towarzystw ubezpieczeniowych. Taki formularz jest obowiązkowy w przypadku wykupywania ubezpieczeń terminowych – ochronnych, inwestycyjnych, oszczędnościowy. Jednak wyjątkiem od reguły są polisy:

  • bezterminowe, czyli produkty ubezpieczeniowe przygotowane z myślą o seniorach 

  • które można kupić online – bez konieczności spotkania z agentem

  • grupowe

  • oferowane w szkołach (np. NNW dla dziecka).

Przed wykupieniem każdej z tych polis ubezpieczyciel będzie chciał poznać podstawowe informacje na temat stanu zdrowia swoich przyszłych klientów. Jednak długą, często wielostronicową ankietę zastępuje w tym przypadku krótki formularz z kilkoma pytaniami.

Ofertę ubezpieczeń na życie bez ankiety medycznej znajdziesz na https://www.rankingubezpieczennazycie.pl

Co się stanie, jeśli uzupełniając ankietę medyczną, podasz nieprawdziwe informacje?

W przypadku jeśli cokolwiek zataisz przed ubezpieczycielem, będzie on miał prawo do tego, aby odmówić ci wypłaty odszkodowania. Stanie się tak np. wtedy, kiedy w ankiecie nie wspomnisz o tym, że wcześniej cierpiałeś na chorobę nowotworową lub że chorujesz na cukrzycę.

Zanim ubezpieczyciel wypłaci ci lub twoim najbliższym odszkodowanie, będzie chciał mieć wgląd w twoją historię medyczną. Na jej podstawie szybko dowie się, czy twój stan zdrowia pokrywał się z odpowiedziami udzielonymi w ankiecie.

Czemu służą ankiety medyczne wypełniane przed wykupieniem ubezpieczenia na życie?

Ubezpieczyciel będzie chciał poznać twój stan zdrowia, aby:

  • sprawdzić, czy możesz rozszerzyć ubezpieczenie o dodatkowe zabezpieczenia – np. na wypadek zachorowania na cukrzycę czy nowotwór
  • ustalić wysokość składki – jeśli w twojej rodzinie były przypadki chorób dziedzicznych, palisz papierosy lub przeszedłeś poważne operacje, to zapłacisz więcej za polisę na życie.

Więcej o ankietach medycznych wypełnianych przy okazji umów zawieranych z towarzystwem ubezpieczeniowym przeczytasz na https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/ubezpieczenie-na-zycie-bez-ankiety-medycznej-czy-to-mozliwe/131.html

Ubezpieczyciel niemal zawsze chce zebrać informacje na temat stanu zdrowia swojego przyszłego klienta. Jednak w niektórych przypadkach obszerna ankieta jest zastąpiona krótkimi, dość ogólnymi pytaniami.

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%