Zamknij

Skierniewicka Energetyka Cieplna radzi: Jak nie marnować ciepła i zaoszczędzić pieniądze. Metoda 9 kroków.

08:51, 22.09.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:00, 22.09.2021
Skomentuj fot. pixabay fot. pixabay

Chłodne wrześniowe poranki i wieczory to moment kiedy zaczynamy myśleć o ciepłych kaloryferach i nadchodzącym sezonie grzewczym.

 

Skierniewicka Energetyka Cieplna do  jesienno-zimowego sezonu grzewczego 2021/2022 przygotowywała się już od maja, przeprowadzając liczne przeglądy urządzeń i modernizacje sieci ciepłowniczej. Wszystkie zaplanowane na rok 2021 prace związane z przebudową sieci cieplnej na terenie miasta, zostały praktycznie zakończone. Zmodernizowano sieci cieplne poprzez wymianę wysłużonych rur na nowe w technologii preizolowanej.

Zmieniono także sposób zasilania wielu budynków wielorodzinnych w ciepło i w ciepłą wodę , zastępując wyeksploatowane węzły grupowe węzłami indywidualnymi, w celu poprawy komfortu oraz bezpieczeństwa dostaw ciepła dla  mieszkańców.Wszystkie te działania były przeprowadzone, aby przygotować infrastrukturę ciepłowniczą do spadków temperatury, a jednocześnie zapewnić mieszkańcom bezpieczne dostawy ciepła do ich domów i mieszkań.

Poza bieżącymi inwestycjami, Energetyka Cieplna kontynuuje również budowę jednego z największych zadań w historii –  kogenerację, dzięki której będzie można w jednym procesie technologicznym –  w skojarzeniu – produkować prąd i ciepło. Inwestycja ta zmieni  spółkę z ciepłowni w elektrociepłownię. W ostatnich dniach zakończono kolejny etap jej budowy związany z podłączeniem przyłącza elektrycznego, przebudowy stacji średniego napięcia oraz przyłącza cieplnego. Mimo pandemii, prace przebiegają planowo i bez zakłóceń. Trwają kolejne etapy budowy projektu: montaż urządzeń technologicznych i przygotowanie do próbnych rozruchów.

Wracając do jesieni i nadchodzącego wielkimi krokami sezonu grzewczego, warto pamiętać  o kilku ważnych zasadach, które pomogą zadbać o środowisko, oszczędzić ciepło, zdrowie i pieniądze.

 

 

Należy sprawdzić stan kaloryferów. Zapowietrzone grzejniki nie ogrzewają pomieszczeń efektywnie. Nie bez znaczenia jest również rozmiar kaloryferów: za mały może nie ogrzać całej przestrzeni, za duży z kolei może przyczynić się do nadmiernego poboru, a tym samym do marnowania ciepła.

Warto stosować ekrany zagrzejnikowe, które pomogą wykorzystać ciepło w większym stopniu. Ekran zamontowany bezpośrednio za grzejnikiem, ograniczy wchłanianie ciepła przez ściany i skieruje je do wnętrza ogrzewanego pomieszczenia. To prosty sposób na zaoszczędzenie nawet 5% ciepła.

Odsłonięty kaloryfer  działa z optymalną mocą, aby zapewnić odpowiednią temperaturę. Dlatego nie należy zasłaniać grzejników tekstyliami czy meblami.

Należy zadbać o szczelność okien. Nieszczelne okna w ogrzewanym pomieszczeniu sprawiają, że ciepło ucieka przez szczeliny. W przypadku nie najlepszego stanu okien, warto pomyśleć  o ich wymianie, traktując ten wydatek jako dobrą inwestycję na przyszłe lata.

Suszenie odzieży na grzejnikach to zły pomysł. Tekstylia leżące na kaloryferach zakłócają obieg ciepła w pomieszczeniu i mogą zwiększyć wskazania podzielnika nawet o kilkanaście procent.

Intensywne i krótkie wietrzenie pomieszczeń pozwala zachować właściwą cyrkulację powietrza. Nie wolno zapominać, że przed otwarciem okna trzeba koniecznie zamknąć zawór dopływu ciepła do grzejnika.

Kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach, utrzymywanie niższych wartości w pomieszczeniach, w których przebywamy rzadko, pozwala również zaoszczędzić zużyte ciepło.

Zwracajmy uwagę, aby nie marnować ciepła w częściach wspólnych budynku. Przez nieszczelności na klatkach schodowych, w  garażach i w  piwnicach marnuje się ciepło, za które płaca wszyscy lokatorzy.

Obniżenie temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach jest niezwykle istotne. Warto zmniejszać moc grzejników w pomieszczeniach w których nikt nie przebywa do około 18 stopni. Należy jednak pamiętać, że nie wolno zakręcać kaloryferów całkowicie, żeby zapobiec powstawaniu pleśni i grzybów.

 

Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli na cieszenie się ciepłem, zoptymalizowanie wydatków związanych z ogrzewaniem, pozwoli zachować dobre samopoczucie, a co najważniejsze, ochronić środowisko przed nadmiernymi emisjami dwutlenku węgla.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%