Zamknij

Praca w opiece w Niemczech bez języka – dobry czy zły pomysł?

09:15, 24.01.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:46, 31.08.2022
Skomentuj

Od dłuższego czasu przeglądasz oferty pracy w niemieckiej opiece i sądzisz, że sprawdziłabyś się na tym stanowisku. Warunki zatrudnienia i wynagrodzenie też Ci odpowiadają, więc decydujesz się zaaplikować. Zanim jednak wyślesz swoje CV, zadaj sobie pytanie: czy moja znajomość niemieckiego jest wystarczająca? Sprawdź, dlaczego język jest tak ważny w pracy opiekunki w Niemczech.

 

Opiekunka w Niemczech bez znajomości języka

Czy podjęcie pracy w opiece w Niemczech bez znajomości języka jest możliwe? Wiele osób myśli, że tak. W rzeczywistości jednak umiejętność mówienia po niemiecku jest kluczowa przy ubieganiu się o pracę. Wystarczą już podstawowe słowa i zwroty – chodzi o to, żeby móc dogadać się z podopiecznym i jego rodziną, a także ich zrozumieć. Opieka nad seniorem to praca, która niesie ze sobą dużą odpowiedzialność za innego człowieka, jego życie i zdrowie.

Jeśli nie znasz niemieckiego i chcesz wyjechać do pracy za zachodnią granicę, możesz napotkać trudności. Będzie Ci trudno funkcjonować w otoczeniu, które posługuje się tylko niemieckim. Kiedy coś się wydarzy, źle się poczujesz, zechcesz coś kupić albo załatwić, na drodze stanie Ci bariera lingwistyczna. Dlatego w każdej dobrej agencji rozmowa kwalifikacyjna obejmuje też sprawdzenie umiejętności językowych. Im lepiej znasz niemiecki, tym masz większe szanse na zdobycie ciekawego, dobrze płatnego zlecenia.

Jak dobrze opiekunka powinna mówić po niemiecku?

Do pracy w opiece w Niemczech potrzebny jest przynajmniej komunikatywny niemiecki. Pamiętajmy, że wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań podopiecznego i jego rodziny, a także od zakresu obowiązków. Niekiedy zadaniem opiekunki jest po prostu dotrzymywanie towarzystwa seniorowi i organizowanie dla niego czasu wolnego. Innym razem będzie potrzebna osoba, która zajmie się domem podopiecznego i przejmie jego obowiązki. Zdarzają się też zlecenia, gdzie niezbędna jest kompleksowa opieka nad chorą osobą starszą. W każdej z tych sytuacji przydaje się co najmniej podstawowa znajomość niemieckiego. Rozmowy, budowanie relacji, spełnianie potrzeb podopiecznego – to wszystko wiąże się z mówieniem.

Praca opiekunki w Niemczech a podnoszenie kompetencji językowych

Chcesz pracować jako opiekunka Niemcy, ale nie znasz języka? Nic straconego – agencja Veritas ma dla Ciebie bezpłatne lekcje niemieckiego od podstaw. Z ich pomocą podszkolisz umiejętności językowe i spokojnie wyjedziesz do pracy w niemieckiej opiece. A jeśli znasz już podstawy, zawsze warto je ugruntować i poznać nowe słówka. Dzięki coraz lepszej znajomości niemieckiego dasz radę odpowiednio zadbać o podopiecznego i jego potrzeby.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%