Zamknij

Jak zmotywować się do odchudzania?

16:43, 05.04.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:43, 31.08.2022
Skomentuj

Podjęcie kroków w stronę odchudzania często kończy się szybciej niż się zaczęło. Początkowa chęć zmian, mija bardzo szybko i zamiast podjąć dalsze działania, wracamy do starych nawyków. Sama motywacja jest niezwykle ważna i stanowi obowiązkowy element w dążeniu do każdego celu, nie tylko do odchudzania, ale także wszystkich innych, które chcielibyśmy zrealizować. Warto pamiętać, że odpowiednia motywacja mobilizuje, ma duże znaczenie do realizacji podjętego zadania. Jak więc zmotywować się do odchudzania, tak aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę, ale również zadbać o swoje zdrowie. Podpowiadamy!

 

Dlaczego motywacja jest taka ważna?

Decydując się na zmiany, które dotyczą naszej masy ciała, figury, a zwłaszcza zdrowia, warto zastanowić się, dlaczego tak naprawdę chcemy to zrobić. Kiedy uda nam się ustalić, dlaczego chcemy zacząć się odchudzać,  może to oznaczać, że połowa sukcesu jest za nami. Dzieje się tak, dlatego, że świadome podejście do celu, daje dużo większe szanse na jego pełną realizację. Dodatkowo nie da się ukryć, że motywacja buduje ludzką psychikę. Ma ogromny wpływ na emocje, a jak wiemy, mają one duże powiązanie z nawykami żywieniowymi. Ważne jest to, żeby uświadomić sobie, że każde restrykcyjne diety, które zostały podjęte bez bardzo dobrej motywacji i realnego celu, mogą prowadzić do szybkiej rezygnacji. Po jej zakończeniu możemy również szybko wrócić do wcześniejszych nawyków, niszcząc tym samym swoje zdrowie lub nabawić się efektu jojo. Motywator do odchudzania jest w stanie napędzić nas do prawdziwych działań. O wiele łatwiej jest zrealizować przejście na dietę i zrzucenie zbędnych kilogramów, kiedy mamy pełną świadomość, dlaczego to robimy i jaki efekt chcemy osiągnąć. 

Ważne kwestie, które musisz ustalić na samym początku

Przed przystąpieniem do diety, ustal dokładnie kilka bardzo ważnych kwestii. Zapisz je na kartce i schowaj do szuflady. W chwilach słabszej motywacji lub braku siły sięgnij po kartkę, żeby przypomnieć sobie ustalone kwestie. Po pierwsze musisz określić w jaki sposób, jaką dietę chcesz zastosować i przez jaki okres czasu będziesz ją stosować. Pamiętaj, że warto wcześniej sięgnąć w tej kwestii opinii dietetyka, który pomoże Ci ustalić bezpieczną, zdrową i skuteczną dietę. Należy mieć świadomość, że cel powinien być mierzalny i konkretnie określony w czasie. Zamiast mówić sobie: jestem na diecie, chcę schudnąć, lepiej mówić: w ciągu 3 miesięcy, schudnę 5 kilogramów. Brzmi to konkretniej, bardziej osiągalnie i dzięki temu możesz sprawniej śledzić swoje postępy w danym procesie.  

Jeśli już udało Ci się zapisać te dwie kwestie, to kolejnym punktem jest uświadomienie sobie, że odchudzanie i zmiana nawyków żywieniowych nie jest łatwa i szybka. Nie spodziewaj się, że po tygodniu zdrowej diety będą widoczne drastyczne zmiany.

Po trzecie, zastanów się, ale tak szczerze, dlaczego chcesz się odchudzać. Czy dotarło do Ciebie, że zdrowa dieta pomoże Ci rozwiązać kwestie zdrowotne? A może nie podoba Ci się Twój wygląd i chcesz to zmienić lub podpatrzyłeś u kogoś ze znajomych, jak wprowadza zmiany i też tak chcesz? Takich powodów może być mnóstwo. Każdy z powodów jest dobry, byle by odpowiadał Tobie. To właśnie będzie Twój motywator. 

Co w przypadku, kiedy moja motywacja nie działa?

Jeśli i Ciebie to spotkało, to w takim razie warto popracować nad silną wolą. Wiadomo, że większość ludzi motywuje do działania jakaś nagroda. Jeśli ustaliłeś sobie na początku, że po skończonej diecie, będziesz zasługiwać na nagrodę, to warto ten etap podzielić na kilka mniejszych. Na przykład, tydzień po przejściu na dietę odchudzającą lub na przykład rezygnacji z jedzenia mięsa, zrób coś dla siebie. Kup jakiś drobiazg, idź na koncert lub do kina. Jednak pamiętaj by nagrodą nigdy nie były słodkości czy cheat-day, wtedy budujesz niezdrowe relacje z jedzeniem, a nie o to w tym wszystkim chodzi. Pomocne może być również wtajemniczenie kogoś w Twoje starania, w taki sposób, aby na bieżąco opowiadać o swoich wynikach. Taka osoba może nas pochwalić, przez co zwiększy nasz zapał do dalszej pracy. Powodzenia!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%