Zamknij

Nowoczesne kominy – czym się charakteryzują nowości na rynku?

18:35, 27.04.2022 | .
Skomentuj

Niezależnie od tego, do jakiego kotła wybierasz komin, koniecznością jest dopasowanie go do tego, czego potrzebuje dane źródło ciepła. Na pytanie, z jakiego źródła ciepła zamierzamy korzystać, warto znać odpowiedź już na etapie projektowania. Jeśli już wtedy będziemy pewni, co instalujemy w budynku, problemem nie będzie ani wybór komina, ani jego instalacja, ani późniejsze użytkowanie. Czym więc charakteryzują się nowoczesne kominy, do jakich instalacji są przeznaczone oraz co warto o nich wiedzieć?

 

Nowoczesne kominy – charakterystyka

Nowoczesne kominy powinny cechować się bardzo dobrą szczelnością, a także doskonałym bezpieczeństwem eksploatacji. Wszystko to dzięki zastosowaniu wspaniałych rur będących wynikiem innowacyjnych technologii oraz doskonale rozwiniętego high tech. Nic więc dziwnego, że wiele obecnych kominów może pracować w nadciśnieniu. Wystarczy, że komin zostanie podłączony do kotła kondensacyjnego, który wymusza odprowadzanie szkodliwych spalin przy pomocy systemu zintegrowanego. Niezależnie od rodzaju, nowoczesny komin powinien cechować się wysokiej jakości ceramiką, którą wykorzystuje się do wznoszenia pionu kominowego. Powinna charakteryzować się niską nasiąkliwością oraz jak najlepszymi parametrami użytkowymi. 

Jak pracują nowe systemy kominowe?

Wysokiej jakości innowacyjne kominy mogą pracować w środowisku mokrym. Dodatkowym ich atutem jest fakt, że mogą pracować bez poboru powietrza. Ich zaletą jest, iż nowoczesny komin jest w stanie pobierać cenne powietrze spoza domu. Niektóre przewody kominowe pozwalają na podłączenie więcej, niż jednego źródła ciepła, jednak zanim tego dokonamy, warto przemyśleć wszystkie za oraz przeciw. Jest to kluczowe, jeśli nie chcemy doprowadzić do nieciekawych wydarzeń.

Rury i pustaki, które używane są do konstrukcji kominów

Jeśli stawiasz wyłącznie na dobrej jakości komponenty oferowane podczas budowy domu, koniecznie wybierz komin, którego wszystkie rury ceramiczne posiadają specjalny certyfikat CE. Takie oznaczenie mówi wyraźnie, że komin spełnia wszelkie normy i dyrektywy Unii Europejskiej. Dodatkowo, decydując się na komin, powinniśmy zwrócić uwagę na jego szczelność. Podczas zamawiania warto sprawdzić, czy producent oferuje wszystkie potrzebne elementy, takie jak zbiornik, obejmy, wyczystki z deklami, metalową płytę do kondensatu czy przyłącze powietrza.

Komin od byle jakiego producenta w atrakcyjnej cenie nie zawsze będzie tym najlepszym wyborem. Warto zdawać sobie sprawę, że nowoczesny nie zawsze znaczy lepszy, a najtańszy nie zawsze spełnia wszystkie potrzebne wymogi. Znacznie korzystniejszym wyjściem jest postawić na znanego, polecanego producenta, który od lat zdobywa doświadczenie i zna się na rzeczy, choć sprzedaje swoje produkty nieco drożej. Tego typu wybór może okazać się kluczowym, który uchroni Twoją rodzinę i najbliższych przed niebezpiecznym czadem, spalinami z gazu czy dymem ze spalania węgla lub drewna. W przypadku budowy domu nie ma miejsca na oszczędności.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%