Zamknij

Parowozy Kultury 2021 [ZDJĘCIA+FILM]

12:48, 25.06.2021 INFO Skierniewice PL Aktualizacja: 16:36, 23.07.2021
Skomentuj fot. INFOSkierniewice.pl/Adam Sobieszek fot. INFOSkierniewice.pl/Adam Sobieszek

W budynku zabytkowej parowozowni kolejny już raz przyznano doroczne nagrody w dziedzinie kultury. Mecenasem została Lucyna Wiewiórska. Parowozy trafiły zaś do Ryszarda Krasnodębskiego, Agnieszki Kutermankiewicz i Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic.

[FOTORELACJA]848[/FOTORELACJA]

Do tegorocznej edycji wpłynęło 10 wniosków o przyznanie Parowozu Kultury kandydatom reprezentującym różnorodne obszary kultury i sztuki. Spośród nich wyłoniono troje laureatów. W tym roku ten zaszczytny tytuł trafił do Ryszarda Krasnodębskiego, dyrektora CKiS, Agnieszki Kutermankiewicz (Miejska Biblioteka Publiczna) i Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic (na ręce Jacka Stępowskiego, prezesa). 

Aby kultura mogła się odpowiednio rozwijać, niezbędne jest wsparcie przedsiębiorców. Dlatego co roku prezydent wraz z kapitułą przyznają dodatkowe wyróżnienie - Mecenasa Kultury. W tym roku tytuł powędrował do Lucyny Wiewiórskiej - właścicielki Biznes Beauty Ekspert, założycielki Fundacji Piękne Przedsiębiorcze, której celem jest wspieranie aktywnych kobiet w różnych obszarach życia społecznego.

Po części oficjalnej przyszedł czas na gratulacje i poczęstunek. Tradycją parowozów kultury jest także promocja lokalnych artystów. W tym roku urokliwą przestrzeń wypełniły dźwięki muzyki elektronicznej, tworzonej w ramach projektu Zathra. Muzyka Marcina Pisarskiego, jest przykładem na to, że sztuka rodzi się często w niesprzyjających warunkach.

[FOTORELACJA_LISTA]367[/FOTORELACJA_LISTA]

Ryszard Krasnodębski - ze skierniewicką kulturą związany od kilkudziesięciu lat. Przez całe swoje zawodowe życie tworzył i współtworzył najważniejsze imprezy o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, przyczyniając się tym samym do promocji Skierniewic. Od końca lat siedemdziesiątych organizuje w naszym mieście koncerty jazzowe. Jest twórcą i współtwórcą między innymi Festiwalu Noc Bluesowa, Festiwalu Muzyki Folk i Etno "Etnosfera", Rock May Festival - wszystkie doczekały się co najmniej kilkunastu edycji. Jego zaangażowanie i profesjonalizm zaowocowały inicjatywami, które na stałe wpisały się w historię Skierniewic

Agnieszka Kutermankiewicz - od kilkunastu lat zawodowo związana z Miejską Biblioteką Publiczną, choć - jak czytamy we wniosku - jej działalność wykracza daleko poza mury macierzystej placówki. W lokalnym radiu współprowadzi audycję "Do siedemnastej strony"; uczestniczy w panelach dyskusyjnych na temat literatury i rynku wydawniczego; zasiada w jury konkursów literackich. Jest moderatorem Dyskusyjnego Klubu Książki, w ramach którego zorganizowała i moderowała dziesiątki spotkań autorskich. W 2019 otrzymała prestiżowe wyróżnienie Łódzki Bibliotekarz Roku, przyznawane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic - powstałe w 1977 r. jest kontynuatorem istniejącego w latach 1936-38 Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic i Okolic oraz działającego w latach 1971-75 Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Skierniewickiej. Od początku istnienia zajmuje się popularyzowaniem dziejów miasta między innymi poprzez opiekę nad zabytkami, inicjowanie budowy pomników, wydawanie książek i organizację wydarzeń kulturalnych. Dzięki staraniom Towarzystwa udało się ocalić od zapomnienia wiele grobów na zabytkowym cmentarzu św. Stanisława. TPS zrealizowało i realizuje liczne projekty, przyczyniając się tym samym do pielęgnowania nie tylko lokalnych tradycji historycznych.

 

(INFO Skierniewice PL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%