Zamknij

Piknik Wojewódzki w Głuchowie [ZDJĘCIA]

21:57, 24.06.2022 | Info Skierniewice PL
Skomentuj Fot. infoskierniewice.pl / Adam Sobieszek
REKLAMA

Głuchów i powiat skierniewicki, to kolejny przystanek cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem”. Robert Baryła, członek Zarządu Województwa Łódzkiego spotkał się w piątek (24 czerwca) w Szkole Podstawowej im. M. Wasilewskiego z mieszkańcami, przedstawicielami lokalnych samorządów oraz organizacji pozarządowych. W spotkaniu uczestniczyła Ewa Wendrowska, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego.

[FOTORELACJA]991[/FOTORELACJA]

Głównymi tematami kolejnego ,,Porozmawiajmy w Łódzkiem” były unijne dotacje oraz rozliczenia projektów finansowanych z europejskich funduszy przekazywanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, granty i programy społeczne przygotowane przez Samorząd Województwa. O ofercie urzędu i Funduszach Europejskich dla Łódzkiego na najbliższe lata poinformowali dyrektorzy departamentów, kierownicy projektów i szefowie instytucji podległych Samorządowi Województwa.

- Cykl spotkań, który zapoczątkowaliśmy w 2020 roku, to dla nas niezwykle ważny kontakt z mieszkańcami powiatów i gmin naszego województwa. Chcemy rozmawiać o tym, co zaplanowaliśmy dla Was w Urzędzie Marszałkowskim i pokazać, co możecie zyskać, współpracując z nami - mówił Robert Baryła.

Województwo Łódzkie, jako jedno z pierwszych w Polsce podpisało z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju Kontrakt dla Województwa Łódzkiego. W wyniku niedawnych negocjacji, kwota pieniędzy unijnych, jaka przypadła dla Łódzkiego powiększyła pulę pieniędzy do 2 mld 728 mln euro. Główne wzmocnienie będzie dotyczyło polityki społecznej.

Spotkanie było także okazją, aby porozmawiać o programach realizowanych przez Departamenty Urzędu Marszałkowskiego, a także o dotacjach na kulturę, zabytki czy sport oraz o innych projektach przygotowanych przez Samorząd Województwa Łódzkiego. W trakcie spotkania Robert Baryła wspólnie z Ewą Wendrowską, radną Sejmiku Województwa Łódzkiego, wręczyli przedstawicielom gmin, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych z powiatu skierniewickiego symboliczne czeki z dotacjami, między innymi na renowację zabytków. Odebrali je:

Parafia pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Starej Rawie na przeprowadzenie renowacji barokowej rzeźby Króla Dawida i św. Izydora wraz z postumentami, XVIII w. – 90 tys. zł. z programu Łódzkie ratuje zabytki

Parafia Św. Jakuba w Skierniewicach na remont elewacji dzwonnicy kościoła parafialnego – 95 tys. zł z programu Łódzkie ratuje zabytki

Powiat skierniewicki na przeprowadzenie prac remontowych parteru budynku dawnego sejmiku skierniewickiego obecnie siedziby starostwa powiatowego – 100 tys. zł z programu Łódzkie ratuje zabytki

Gmina Maków na rewitalizacje zabytkowej kapliczki Jacochów otrzymała 20 tys. zł z programu Mała architektura zabytkowa

Gminy powiatu skierniewickiego są bardzo aktywne również w pozyskiwaniu pieniędzy na infrastrukturę i działalność sportową. W ramach programu ,,Infrastruktura Sportowa Plus” dofinansowanie otrzymały:

Gmina Głuchów na budowę skoczni w dal z infrastrukturą towarzyszącą - 100 tys. zł

Gmina Godzianów na montaż lamp oświetleniowych płyty boiska na istniejącym kompleksie sportowym w Godzianowie – 100 tys. zł

Gmina Skierniewice na budowę siłowni plenerowej wraz z placem zabaw we wsi Mokra 90 tys. zł

Gmina Słupia na rozwój infrastruktury sportowej poprzez budowę oświetlenia na boisku sportowym w miejscowości Słupia - 100 tys. zł

Po południu na boisku sportowym w Głuchowie rozpoczął się Piknik Województwa Łódzkiego. Na stoiskach kół gospodyń wiejskich można było spróbować lokalnych przysmaków. Był też konkurs na najsmaczniejsze danie, który wygrały panie z KGW Kochanów za mistrzowskie przygotowanie pstrąga regionalnego. Na scenie wystąpili lokalni artyści i zespoły muzyczne.

Piknik Wojewódzki był także okazją do wręczenia symbolicznych czeków w ramach programu „Sołectwo na plus” i ,,Infrastruktura Sportowa na Plus”. Odbierali je sołtysi z powiatu skierniewickiego, którzy starali się o wsparcie finansowe dla swoich miejscowości. W ramach programu „Sołectwo na plus” Urząd Marszałkowski WŁ w tym roku udzielił dotację udzielono 502 projektom na kwotę blisko 6 mln zł.

„Infrastruktura sołecka na plus”, to program, który przez Samorząd Województwa Łódzkiego jest realizowany po raz pierwszy. Dotację przyznano 20 projektom na blisko 2 mln zł. Projekty zgłaszane przez sołectwa najczęściej dotyczyły budowy i modernizacji gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, tworzenia nowych i innowacyjnych miejsc wypoczynku i rekreacji.

(Info Skierniewice PL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%