Zamknij

Znamy projekty zgłoszone przez Skierniewice i powiat do Programu Inwestycji Strategicznych

12:44, 23.07.2021 | A.S
Skomentuj fot. Unia Skierniewice
REKLAMA

Od początku lipca każdy polski samorząd może zgłosić po trzy projekty do Programu Inwestycji Strategicznych. W sumie w pierwszej edycji programu, którego nabór kończy się 30 lipca jest do rozdysponowania 20 mld zł. 

Skierniewice składają trzy wnioski. Pierwszy z nich o wartości 150 mln zł. zakłada budowę tzw. „wschodniej obwodnicy” Chodzi tu o stworzenie alternatywnej możliwości przejazdu z pominięciem centrum miasta. Kolejny projekt, o wartości niespełna 30 mln zł., to przebudowa stadionu przy ul. Pomologicznej.

W tym przypadku Ratusz czeka na odpowiedź dotyczącą interpretacji prawnej, czy nie byłaby to pomoc publiczna, gdyż stadion należy do spółki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Trzeci projekt, do 5 mln zł., zakłada wymianę na ledowe oświetlenia ulicznego na osiedlu Widok. 

 

Odpowiednie wnioski przygotował również powiat skierniewicki.

Ten najdroższy, powyżej 30 mln zł., ma związek z modernizacją mostów na terenie powiatu. Jest to pokłosie ostatniej kontroli Najwyższej Izby Kontroli, która wykazała konieczność remontu i przebudowy. Z kolei drugi wniosek, opiewający na kwotę 30 mln z. Dotyczyłby przebudowy drogi powiatowej biegnącej od skrzyżowania z drogą 707 w Nowym Dworze – Parceli i dalej przez Nowy Dwór, Psary, Esterkę i Jeruzal do drogi krajowej nr 70. Łącznie remontowane byłoby 19 km jezdni. Ta inwestycja zakłada również modernizację drogi do Paplina oraz remont trzech mostów (Jeruzal, Esterka i Psary). Wiosek na kwotę blisko 5 mln zł. będzie dotyczył przebudowy drogi od granic z powiatem brzezińskim w kierunku Słupi.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarki Krajowej. 

(A.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%