Zamknij

Wypadek w Skierniewicach. Kiedy OC nie zadziała?

15:18, 24.01.2023 . Aktualizacja: 15:19, 24.01.2023
Skomentuj

Słusznie uważa się, że OC chroni właściciela przed roszczeniami ze strony poszkodowanych przez niego osób, jednak nie każdy ma świadomość, że w niektórych przypadkach polisa nie zadziała. W jakich? Ta wiedza może Ci się przydać, jeśli przydarzy Ci się wypadek w Skierniewicach.

Ubezpieczenie wykupuje się po to, żeby w razie wyrządzenia szkód w mieniu lub obrażeń na osobach wynikające z tych zdarzeń koszty mogły zostać pokryte właśnie z polisy, a nie bezpośrednio z kieszeni sprawcy. Jednak nawet jeśli masz Twoim zdaniem bardzo dobre OC, w jego warunkach wyszczególnione są wyłączenia, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel zastrzega sobie prawo do niewypłacenia odszkodowania. Oto niektóre z nich.

Nietrzeźwość

Jednym z najczęstszych powodów, dla których następuje odmowa wypłaty rekompensaty za spowodowane zniszczenia lub obrażenia, jest stan nietrzeźwości kierowcy. Będąc sprawcą wypadku w Skierniewicach i znajdując się pod wpływem alkoholu, należy pamiętać, że ryzykuje się nie tyko wysokimi karami finansowymi, utratą prawa jazdy i przepadkiem pojazdu, ale też koniecznością zapłacenia odszkodowania z własnej kieszeni. Dotyczy to oczywiście nie tylko alkoholu, lecz także innych zabronionych środków odurzających, np. narkotyków.

Brak uprawnień do kierowania pojazdami

Bywa, że zdarzenie drogowe jest powodowane przez kierowcę, który nie posiada odpowiedniego prawa jazdy. Również w takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do odmowy wypłaty odszkodowania, nawet jeśli samochód, którym jechał kierowca, miał ważne OC, a on sam był całkowicie trzeźwy. Co ważne, odnosi się to także do poruszania się ciężarówką, autobusem, motocyklem czy traktorem przez osoby, które dysponują uprawnieniami do kierowania wyłącznie samochodami osobowymi (prawo jazdy kategorii B).

Szkoda wyrządzona ukradzionym samochodem

Złodziej, który ukradł samochód, może być zdenerwowany, a wówczas łatwo o spowodowanie wypadku na drodze. Nietrudno się domyślać, że nawet jeśli pojazd został objęty wykupionym przez prawowitego właściciela ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej kierowcy, to nie obejmuje ono przestępcy.

Ucieczka z miejsca zdarzenia

Czy wiesz, że obowiązujące w Polsce przepisy drogowe traktują niemal na równi osoby nietrzeźwe z tymi, które uciekły z miejsca zdarzenia? Decydując się na ten desperacki i niezbyt rozsądny krok, trzeba zatem mieć na uwadze tak poważne konsekwencje jak w przypadku spowodowania wypadku w stanie upojenia alkoholowego.

Brak OC

Tu sprawa jest oczywista – skoro nie masz OC, ono po prostu nie zadziała. Dlatego zawsze pamiętaj o wykupywaniu go na czas, np. w kalkulatorze ubezpieczeń samochodowych.

Regres ubezpieczeniowy

Nawet jeśli doszło do jednej z powyżej wymienionych sytuacji, a personalia kierowcy są znane towarzystwu ubezpieczeniowemu, z perspektywy osób poszkodowanych to bez znaczenia, bo i tak otrzymają odszkodowanie od UFG. Na kierowcę zostanie natomiast nałożony regres ubezpieczeniowy, co oznacza konieczność opłacenia kosztów z własnej kieszeni.

Co ważne, regres ubezpieczeniowy może dotyczyć wyłącznie osoby kierującej, nawet jeśli nie jest ona właścicielem pojazdu. To szczególnie istotne w przypadku leasingu czy wypożyczenia samochodu. Nie ma przy tym znaczenia marka auta – Fiat, BMW, Opel, Volkswagen czy Honda OC musi mieć wykupione, jednak w razie nietrzeźwości, ucieczki z miejsca zdarzenia, kradzieży samochodu, braku uprawnień czy braku polisy ubezpieczeniowej regres i tak zostanie nałożony.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%