Zamknij

Pozew zbiorowy frankowiczów – sprawdź, czy to dobry pomysł!

00.00, 04.06.2022 materiał partnera

Sprawy frankowe cieszą się ogromną popularnością i nie są to mrzonki, bowiem w I kwartale roku 2022 do sądów wpłynęło ponad 16 tysięcy spraw z powództwa frankowiczów. Nie budzi zatem wątpliwości fakt, iż najbardziej skutecznym sposobem na zakończenie swojej niezdrowej relacji z kredytem frankowym jest pozew, który można złożyć w trybie grupowym oraz indywidualnym. Dziś rzadko mówi się o pozwach grupowych, z uwagi na rekordową ilość wygranych spraw w postępowaniach niezespołowych, ale również linia orzecznictwa sprawia, iż pozew zbiorowy nie do końca może być opłacalny dla frankowiczów.

  • Banki w żaden sposób nie podejmują retoryki pozytywnej dla rozwiązań ugodowych, zatem jedyną słuszną drogą wydaje się dochodzenie swoich roszczeń przed sądem
  • Wygrane frankowiczów stanowią ponad 98 proc. wygranych spraw w postępowaniach indywidualnych
  • Pozew zbiorowy łączy się z ryzykiem braku indywidualnego podejścia do sprawy, a tym samym po trosze uniemożliwia dochodzenie konkretnych żądań finansowych od banku

Pozew zbiorowy frankowiczów mniej atrakcyjny niż indywidualny

Zawiłość formalności oraz określenie szans na powodzenie w przypadku pozwów zbiorowych frankowiczów jest bardzo skomplikowana. Taki pozew musi obejmować minimalnie 10 osób z roszczeniem tego samego rodzaju oraz oparte na takiej samej argumentacji, co w stanie faktycznym jest bardzo ciężkie do osiągnięcia, ponieważ umowy frankowe posiadają różne wzorce oraz konstrukcje. Pozew zbiorowy frankowiczów może być także mało skuteczny, z uwagi na brak rozpatrywania okoliczności zawarcia umowy, co rzecz jasna – ma znaczenie i praktykowane jest w przypadku pozwów indywidualnych, a także – nie można dochodzić zwrotu nadpłaconych rat. Dla frankowiczów, którym bardzo zależy na czasie również znajdzie się minus tej sytuacji, bowiem sprawy tego typu potrafią ciągnąć się latami, a już na pewno proces ten jest trzykrotnie dłuższy, niż w przypadku jednego, osobnego pozwu. Najdłuższa tego typu sprawa trwała aż 10 lat.

Oddalony przez sąd pozew zbiorowy frankowiczów

Odnosząc się do braku możliwości rozpatrzenia okoliczności zawarcia umów, niedawno Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew zbiorowy frankowiczów, który obejmował aż 3,2 tys. umów kredytowych. Żądania zawarte w powództwie oscylowały wokół uznania, iż zawarte umowy kredytowe zawierają klauzule abuzywne, a traktować je należy, jak kredyt udzielony w polskich złotych, a tym samym oparty na procentowaniu LIBOR. Widzimy zatem, iż pozwy zbiorowe nie są oparte na skutecznej argumentacji, a ilość spraw obejmujących powództwo zbiorowe zaprzecza możliwości określenia sytuacji każdej z umów kredytowych.

Pozew zbiorowy frankowiczów – mniejsze koszty, mniejsze korzyści

Obowiązujące przepisy zakładają, iż w przypadku pozwu zbiorowego opłata sądowa wynosi połowę kwoty pobieranej w przypadku pozwu indywidualnego, czyli 500 zł. Ponadto zmniejsza się koszt obsługi prawnej, bowiem dzielony on jest na wszystkich frankowiczów występujących w pozwie na jednego pełnomocnika. Kancelaria frankowa Łódź podaje, iż opłaty za usługę prawną na rynku frankowym nie są kuriozalnie wysokie, a ryzyko jakie można ponieść w związku z wyborem pozwu zbiorowego zamiast podejścia do sprawy frankowej indywidualnie może przynieść więcej strat, niż zysków. Może i frankowicze zaoszczędzą, ale tym samym – będą długo czekać w niepewności, co do tego, czy pozew zostanie rozpatrzony pozytywnie. Ponadto, jeśli frankowicze składający pozew zbiorowy będą chcieli rościć o zwrot nadpłaconych rat i tak zmuszeni będą do złożenia pozwu indywidualnego.

Warto złożyć pozew indywidualny do sądu?

Powyższe pytanie zdaje się być retoryczne, bowiem korzyści płynące ze złożenia pozwu do sądu są niepodważalne i stale potwierdzane kolejnymi orzeczeniami sądów powszechnych. Kancelaria frankowa Łódź, prowadząc sprawy na terenie województwa łódzkiego ocenia, iż oczekiwanie na rozstrzygnięcie sprawy w Sądzie Okręgowym w Łodzi, czy też w Sądzie Rejonowym w Skierniewicach jest bardzo krótkie, jak na ilość spraw, która wpływa do sądów codziennie. Pozew indywidualny bez cienia wątpliwości stanowi realne korzyści dla frankowiczów ze Skierniewic, bowiem nie ma żadnej perspektywy na poprawę sytuacji, a frank szwajcarski na przestrzeni najbliższych miesięcy będzie już tylko wyższy, a co za tym idzie – raty kredytu jeszcze bardziej obciążające.

Skontaktuj się z Kancelarią frankową Frejowski CHF i przenalizuj swoją umowę! Dowiedz się, jakie możesz uzyskać korzyści płynące z pozwania swojego banku!

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%