Zamknij

Jabłczan kreatyny - jak wpływa na masę mięśniową

15:20, 08.08.2022 Materiał partnera Aktualizacja: 14:38, 31.08.2022
Skomentuj

Jabłczan kreatyny to stabilna forma kreatyny polecana szczególnie dla osób intensywnie trenujących i zawodowych sportowców. W przeciwieństwie od monohydratu kreatyny profil działania jabłczanu jest efektywny w dłuższej perspektywie. Jak konkretnie ten rodzaj kreatyny wpływa na włókna mięśniowe i masę mięśniową? Czy to bezpieczny suplement diety?

Jabłczan kreatyny - charakterystyka

Jabłczan kreatyny to jeden z najpopularniejszych suplementów stosowanych podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych. Jest jednocześnie jednym z najlepiej przebadanych środków, przez co ma udowodnione działanie i bezpieczeństwo stosowania. Podobnie jest w przypadku monohydratu kreatyny, jednak ten - ze względu na swoją budowę - nie sprawdzi się raczej przy dłuższym stosowaniu. A często sportowcy potrzebują suplementu, który będzie możliwy do stosowania przez cały czas, zapewniając stałą dostawę energii do mięśni.

Jabłczan kreatyny charakteryzuje się odpornością na kwaśne środowisko przewodu pokarmowego, gdyż składa się z dwóch cząsteczek kwasu jabłkowego i jednej cząsteczki kreatyny (monohydrat kreatyny złożony jest natomiast z jednej cząsteczki kreatyny i jednej cząsteczki wody). Dzięki temu nie rozpada się w nieaktywną kreatyninę w układzie pokarmowym i tym samym jest bezpieczniejszy do długotrwałego stosowania.

Jabłczan kreatyny - mechanizm działania

Jabłczan kreatyny transportuje adenozynotrifosforan do mięśni. W kontakcie z włóknami mięśniowymi przekształca się w fosfokreatynę. Składnik ten jest wykorzystywany przez organizm m.in. skurczu mięśni i rozbudowy tkanki mięśniowej. Z tego powodu suplementacja jabłczanu kreatyny powoduje m.in. szybszy przyrost masy mięśniowej. Co istotne, uzyskana masa mięśniowa jest wysokiej jakości i gęstości, ponieważ jabłczan zapobiega retencji wody.

Jabłczan kreatyny zwiększa wytrzymałość w trakcie wysiłku fizycznego

Kreatyna zwiększa wydolność fizyczną w trakcie intensywnych ćwiczeń fizycznych. Tkanka mięśniowa rozwija się jednak nieco wolniej w przypadku jabłczanu kreatyny, niż przy suplementacji monohydratem kreatyny, ale za to jest lepszej jakości i efekty są bardziej długotrwałe. Z tego względu jabłczan to forma kreatyny przeznaczona przede wszystkim dla osób intensywnie trenujących na co dzień, którym zależy na wzmocnieniu mięśni i zwiększeniu wytrzymałości bez zwiększania masy ciała, a także na redukcji tkanki tłuszczowej.

Poprawa wyglądu mięśni za sprawą jabłczanu kreatyny

Właściwości jabłczanu kreatyny pozwalają również poprawić wygląd mięśni, gdyż za jego sprawą tkanka mięśniowa ulega rozbudowaniu i jest wysokiej jakości (ma odpowiednią gęstość). Już kilka dni stosowania tej formy kreatyny prowadzi do uzyskania pełniejszych i lepiej zarysowanych mięśni (przy czym konieczne jest dawanie im bodźców na siłowni, aby nie powróciły do poprzedniego stanu).

Lepsza jakość masy mięśniowej

Jabłczan kreatyny, ze względu na swoją budowę, może działać skuteczniej niż monohydrat kreatyny, ponieważ budowana masa mięśniowa jest lepszej jakości. Jabłczan kreatyny nie powoduje retencji wody na takim poziomie, jak monohydrat, dzięki czemu woda jest słabiej wiązana we włóknach mięśniowych. Wzrost wagi i mięśni podczas stosowania suplementu z jabłczanem będzie zatem mniejszy i bardziej stopniowy, ale za to utrzyma się na dłuższy okres. Przyjmując ten rodzaj kreatyny można więc zwiększyć nasycenie nią organizmu, co bezpośrednio przełoży się na wzrost siły, lepsze zdolności regeneracyjne mięśni oraz ich rozbudowę. Monohydrat natomiast spowoduje szybszy wzrost objętości mięśni, ale będzie to złudny efekt, gdyż ta forma kreatyny powoduje gromadzenie się wody między włóknami mięśniowymi. Jabłczan przeciwnie - zapobiega retencji wody i wspomaga tworzenie gęstej, wysokiej jakości masy mięśniowej. Bogatą ofertę jabłczanu kreatyny znajdziemy pod adresem: https://ostrovit.com/pl/menu/jablczan-kreatyny-18866.html

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%