Zamknij

Skierniewickie szkoły otwarte na ukraińskich uczniów

14.41, 02.03.2022 źródło: UM Skierniewice Aktualizacja: 14.41, 02.03.2022
Skomentuj Fot. infoskierniewice.pl / Adam Sobieszek
REKLAMA

Miasto wychodzi z kolejnym wsparciem dla obywateli Ukrainy. Ruszają zapisy do skierniewickich szkół dla dzieci i młodzieży oraz na przedszkolne sobótki dla najmłodszych. Migranci mogą liczyć również na pomoc specjalistów. 

 

Skierniewickie szkoły są gotowe na przyjęcie ukraińskich uczniów. Oferują przy tym pomoc psychologów, terapeutów i pedagogów. Przesyłamy garść niezbędnych informacji dla rodziców i dzieci przybywających z Ukrainy [TUTAJ].

 

Co zrobić, aby zapisać dziecko do szkoły w Polsce:   

 • Zbierz dokumenty z dotychczasowej nauki dziecka (świadectwa, zaświadczenia itp.). Jeśli ich nie masz, napisz oświadczenie o sumie ukończonych lat nauki ze wskazaniem placówki, do której dziecko uczęszczało.    
 • Skontaktuj się z wybraną polską szkołą i złóż w niosek o przyjęcie do szkoły. Decyzję o przyjęciu podejmuje dyrektor.   
 • Szkoła podstawowa, w rejonie w której mieszkasz ma obowiązek przyjąć Twoje dziecko. Pozostałe szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe przyjmują dzieci w miarę posiadania wolnych miejsc.    
 • Jeżeli w wybranej szkole nie ma miejsc w danej klasie, skontaktuj się z urzędem gminy, w której mieszkasz i poproś o wskazanie szkoły, w której Twoje dziecko będzie mogło się uczyć. 

 

Do czego ma prawo Twoje dziecko w szkole w Polsce?

 • Nauka dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat w publicznych placówkach jest nieodpłatna. Brak znajomości języka polskiego przez dziecko nie jest przeszkodą w przyjęciu do szkoły.  
 • Dla uczniów którzy nie znają języka polskiego w stopniu wystarczającym, szkoła organizuje dodatkowe nieodpłatne lekcje języka polskiego. Szkoła może także tworzyć tzw. Oddziały przygotowawcze.
 • Uczniowie z zagranicy mogą korzystać z zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania.
 • Uczniowie oraz ich rodzice mogą liczyć na pomoc psychologiczno-pedagogiczną w związku z doświadczeniem migracyjnym, udzielaną m. in. Przez psychologów, pedagogów i terapeutów pedagogicznych. 

 

Wszystkie oficjalne informacje na temat praw cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajdziecie pod adresem: www.gov.pl/web/udsc/ukraina

 

Przedszkolne Sobótki dla najmłodszych ukrainców

 

Od 5 marca w Przedszkolu nr 8 wystartują dodatkowe bezpłatne zajęcia dla najmłodszych Ukraińców w wieku od 2,5 do 6 lat. „Przedszkolne sobótki” będą odbywały się w Zielonym Zakątku przy ul. Rybickiego 2 w każdą sobotę (5, 12, 19, 26 marca), w godzinach 9:00 – 12:00 (a w razie potrzeby 9:00 – 15:00). Podstawę przyjęcia dziecka do placówki organizującej animacje kulturalno – artystyczne stanowi zgłoszenie telefoniczne dziecka na pobyt w placówce. Zgłoszenia są przyjmowane najpóźniej do piątku w danym tygodniu do godz. 11.00  pod nr tel.: 46 833-21-28 lub 663- 231- 002.

 

Niezbędne dokumenty to formularz zgłoszeniowy jednorazowego pobytu dziecka [TUTAJ] w placówce organizującej animacje kulturalno – artystyczne.

 

 • W jednej grupie (max 20 dzieci) pracować będą 2 nauczycielki, 1 pomoc.
 • Dzieci na terenie przedszkola przebywają z rodzicem/opiekunem (uwaga: rodzic/opiekun bierze odpowiedzialność za swoje dziecko).
 • Przedszkole oferuje zabawy plastyczne, muzyczne, sportowe, w salach i na placu zabaw.
 • Dzieci przychodzą na zajęcia ze swoim prowiantem.
 • Dzieci i rodzice/opiekunowie muszą być zdrowi (bez objawów choroby i muszą posiadać buty na zmianę. 
(źródło: UM Skierniewice)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%