Zamknij

W poniedziałek pod koniec dnia wydano prawie 200 tys. numerów PESEL obywatelom Ukrainy

08.13, 22.03.2022 PAP Aktualizacja: 08.14, 22.03.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

Cieszyński, we wtorek w PR24 pytany o to, ilu Ukraińców otrzymało numer PESEL, odpowiedział: "Pod koniec dnia, wczoraj już było prawie 200 tys. Jeżeli to tempo się utrzyma - a ja zakładam raczej, że będzie rosło - to myślę, że dzisiaj pod koniec dnia to będzie już około ćwierć miliona osób".

 

Pod koniec dnia w poniedziałek wydano prawie 200 tys. numerów PESEL dla obywateli Ukrainy - poinformował we wtorek sekretarz stanu w KPRM Janusz Cieszyński. Jeżeli to tempo się utrzyma, to we wtorek pod koniec dnia będzie to około ćwierć miliona osób - dodał.

Cieszyński przyznał, że kolejki Ukraińców przed punktami nadawania numerów PESEL "są przejawem zainteresowania". "Od początku liczyliśmy się z tym, że to zainteresowanie będzie duże, mając na uwadze fakt, jak wiele osób przyjechało do Polski z Ukrainy" - tłumaczył.

Przekazał, że w tym tygodniu rozpoczęła się dystrybucja dodatkowego sprzętu, tak, aby samorządy mogły uruchamiać dodatkowe punkty. Przypomniał, że w sobotę na Stadionie Narodowym w Warszawie został uruchomiony punkt nadawania numerów PESEL dla Ukraińców.

"To jest punkt, który jest w stanie obsłużyć 1,5-2 tys. może nawet 3 tys. osób dziennie. Czyli też bardzo istotnie do tego rozładowania się kolejek przyczynia. Jestem przekonany, że wraz z upływem czasu te kolejki będą coraz krótsze i ten proces będzie już obsługiwany bez jakichkolwiek perturbacji" - powiedział.

Punkt na PGE Narodowym jest czynny od godziny 8 do 16 i znajduje się w pobliżu recepcji głównej po wschodniej części areny zlokalizowanej na promenadzie zewnętrznej, do której prowadzą schody. Wejście odbywa się bramą numer 11.

Według poniedziałkowych danych Straży Granicznej, od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji, z Ukrainy do Polski przybyło 2,125 mln osób. W poniedziałek, do godz. 15 granicę przekroczyło 18,1 tys. uchodźców.

Numer PESEL mogą otrzymywać osoby, które przybyły od 24 lutego 2022 r. na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi w Ukrainie. Do wniosku należy dołączyć m.in.: wniosek w wersji papierowej złożony osobiście, opatrzony własnoręcznym czytelnym podpisem, wypełniony przez wnioskodawcę, dokument potwierdzający tożsamość lub oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej o danych osobowych osoby oraz przekroczeniu granicy ukraińsko-polskiej, adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu komórkowego - do nadania profilu zaufanego i e-tożsamość, fotografię spełniającą określone parametry. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%