"Poświatowska/Radek" – koncert Janusza Radka w CKiS w Skierniewicach

0
311

Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach zaprasza w sobotę 20 lutego 2016 r. o godz. 18.00 do Kinoteatru POLONEZ na koncert Janusza Radka “Poświatowska/Radek”.

 

Janusz Radek/Halina Poświatowska – bliscy jak bicie serca.

“Poezja Poświatowskiej ma w sobie pewną magię i tajemnicę. To jej krótkie i intensywne życie zamknięte jest w wierszach, które Janusz wziął na warsztat w zasadzie już dawno – ale teraz dopiero stworzył z tego sceniczną całość, zamkniętą i spójną. Siedzimy i słuchamy. Nie ma innej możliwości, bo “januszowa” interpretacja tak właśnie działa: nie ma mowy o rozproszeniu uwagi. Poświatowska gada do nas ustami Radka, jej duch unosi się w powietrzu i to jest tak silne wrażenie, że aż bez mała spirytystyczne. Przeciekawe. A ta muzyka – ciągłe, rytmiczne bicie serca, nietypowe aranże, wyraźny bit… Super. Połączenie zaskakujące, bo umiemy słuchać poezji śpiewanej smętnie przy gitarze, ale z taką dynamiką, jak tu u Janusza jest to pewna nowość. I to wspaniała, dla mnie genialna, wciągnęło mnie, pochłonęło. Zresztą publiczność też była jak zaczarowana(…) – Ewa Urbańska / Organizator koncertu / Kielce.

Projekt Poświatowska/Radek to subtelny klimat wierszy poetki oraz piękne i liryczne kompozycje Janusza Radka w nowoczesnych aranżacjach. Poza nowymi kompozycjami w recitalu można usłyszeć najbardziej znane utwory duetu Poświatowska/Radek: “Kiedy U-Kochanie”, “Sheila”, “Czekam Wytrwale” czy “Dobro”. Kompozycje harmonijnie uzupełniają nowoczesne, elektroniczne, ale nastrojowe brzmienia.

Wokalista podczas koncertu gra na instrumentach klawiszowych, wspomaga go znany m.in. z zespołu Pudelsi, pianista młodego pokolenia – Adam Drzewiecki.

Po raz pierwszy wiersze Poświatowskiej pojawiły się na płycie i koncertach Janusza Radka w 2007 roku. To był debiut autorski artysty, wsparty w wersji tekstowej kilkoma wierszami Poświatowskiej, a w muzycznej niezwykłymi aranżacjami Mateusza Pospieszalskiego. Płyta szybko zyskała status złotej, a piosenka “Kiedy Umrę Kochanie” do dziś pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów Janusza Radka.
Artysta do Poświatowskiej sięga od dawna. Tomik jej wierszy od 20 lat towarzyszy mu w życiu codziennym.

Jej poezja zastępuje mi iluzję medialną – podkreśla Artysta. – Poezję tworzą wizjonerzy, taka była też Halina Poświatowska. Stworzyła niezwykle uniwersalne, mam wrażenie, wiersze, które z jednej strony odrywają mnie od rzeczywistości, a z drugiej w wyjątkowy sposób ją tłumaczą. Wciąż sięgam po Poświatowską, bo jej wierzę. Czuję ponadto ogromną symbiozę mojej muzyki z jej wierszami. W moich utworach zawieram cząstkę tego jej ogromnego pragnienia – mówi Janusz Radek i dodaje – Tym razem nie usłyszycie Państwo popisów wokalnych, ale piosenki w których najważniejsza jest treść wierszy Haliny Poświatowskiej.”

Sobota, 20 luty 2016 r., godz. 18:00
Kinoteatr POLONEZ, Skierniewice, ul. Wita Stwosza 2/4
Bilety do nabycia w kasie Kinoteatru POLONEZ w cenie:

  • do 13 lutego: 30 PLN
  • od 14 lutego: 40 PLN

- Reklama -

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o