Strona głównaWiadomościPowrót do 49 województw szansą dla Skierniewic? SLD chce debaty

Powrót do 49 województw szansą dla Skierniewic? SLD chce debaty

- REKRAMA -

Łódzcy działacze SLD Cezary Olejniczak, Dariusz Joński, Artur Ostrowski oraz sekretarz rady wojewódzkiej partii Ryszard Kaczkowski, przekonywali na dzisiejszym spotkaniu (20.01), że jest szansa na odwrócenie reformy administracyjnej i powrót do podziału na 49 województw w Polsce. Tym samym nasze miasto znów zyskało by rangę stolicy województwa, co może wyciągnąć Skierniewice z marazmu.

- REKRAMA -

Według SLD, obecny model się nie sprawdził. Polska rozwija się, ale nierównomiernie.
– Marginalizacja byłych miast wojewódzkich jest tak widoczna, że warto o to walczyć – tłumaczył na spotkaniu Dariusz Joński, rzecznik Sojuszu Lewicy Demokratycznej. – Środki unijne trafiają przede wszystkim do największych miast, a powinny w większych kwotach zasilać przynajmniej te 49 miast wojewódzkich. Nasza koncepcja spotyka się z życzliwym przyjęciem mieszkańców.

Jak mówi poseł Artur Ostrowski – Zwolennicy aktualnego podziału państwa na 16 województw argumentują, że jest to zgodne z naszymi tradycjami historycznymi.  Taki podział wprowadził Bierut, a więc jest to rozwiązanie stalinowskie. Mówi się też, że taka operacja byłaby trudna do przeprowadzenia, ze względu na konstytucję, a przecież konstytucja nie ustala, na ile województw kraj ma być podzielony.

- Reklama -

Jednak pojawia się pytanie w jakim kształcie zostałoby odtworzone województwo skierniewickie? – Trudno byłoby namówić Żyrardów i Sochaczew, aby zgodziły się współtworzyć województwo skierniewickie. Myślę, że w jego granicach znalazłby się powiat rawski i łowicki. Możliwe, że włączone zostałoby Kutno. Z każdym regionem trzeba po prostu rozmawiać indywidualnie i w ten sposób dopracować się nowego podziału – tłumaczył Cezary Olejniczak.

Działacze SLD zapowiadają, że jeśli wygrają wybory, to reforma administracyjna nastąpi w 2018 roku.

Przypomnijmy, że w województwo skierniewickie istniejące w latach 1975-1998 wchodziły miasta: Skierniewice, Żyrardów, Sochaczew, Łowicz, Rawa Mazowiecka, Brzeziny, Mszczonów oraz Biała Rawska. W 1999 zostało podzielone między województwo łódzkie a mazowieckie.

Zapraszamy do wyrażania swojego zdania w komentarzach.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE