Strona główna Wiadomości Prezydent Krzysztof Jażdżyk: „2020 – rok wyzwań dla skierniewickiego samorządu”

Prezydent Krzysztof Jażdżyk: „2020 – rok wyzwań dla skierniewickiego samorządu”

Ubiegły rok był okresem szczególnym dla skierniewickiego samorządu. Podobnie jak i w całej Polsce gminy zmagały się z obostrzeniami nałożonymi ze względu na pandemię koronawirusa. Mniejsze wpływy do budżetów były rekompensowane przez rządowe instrumenty pomocowe. 

Nowy rok i plany na 2021 nadal są obciążone sytuacją epidemiczną. 

W Skierniewicach, mimo wszystko, udało się zrealizować najważniejsze inwestycje. Czy te, zaplanowane na rok bieżący dojdą do skutku? O tym choć nie tylko w wywiadzie, którego portalowi infoskierniewice.pl udzielił Prezydent Miasta Skierniewice Krzysztof Jażdżyk

Panie Prezydencie z punktu widzenia tych kilku już tygodni 2021 roku, jak Pan ocenia ubiegłe 12 miesięcy? Okres specyficzny, którego głównym wyznacznikiem była pandemia koronawirusa.

Już teraz można powiedzieć, że trzy kwartały 2020 roku nie były łatwym okresem dla naszego kraju, nie tylko dla Skierniewic. W sumie, z danych Wydziału Finansowego wynika, że z powodu niższych wpływów z podatków PIT i CIT w kasie miasta było mniej pieniędzy. Jest to suma przekraczająca 6 mln zł. Z pewnością ma to wpływ na niektóre z ubiegłorocznych wydatków. Podobnie jest i z inwestycjami. Należy pamiętać, że zakażenia dotykały również i wykonawców. Część osób była również na kwarantannie. To wszystko przełożyło się na pewne opóźnienia. Mnie cieszy jeden fakt. Stosując się do wytycznych sanitarnych udało nam się uniknąć sytuacji, by z powodu koronawirusa był zamknięty urząd lub któryś z wydziałów. Mam świadomość, że dla mieszkańców załatwianie spraw w sposób zdalny było czasem dość uciążliwe, ale dzięki temu zachowaliśmy ciągłość pracy. Liczę na to, że szczepienia doprowadzą nas do takiej sytuacji, że znów wszystko wróci do normy. Przede wszystkim relacje międzyludzkie. 

Obostrzenia sanitarne wymusiły na samorządach dodatkowe obciążenia. Pana zdaniem, jak Skierniewice sobie z tym poradziły?

Oczywiście w związku ze stanem epidemicznym na samorządy spadają dodatkowe obowiązki. Obecnie, w porozumieniu z Wojewodą Łódzkim, w ramach Narodowego Programu Szczepień, uruchomiliśmy możliwość bezpłatnego transportu do punktów szczepień osób starszych, mających kłopoty z poruszaniem się. Dysponujemy 6 autami dostosowanymi do przewozu osób na wózkach. Ponadto do dyspozycji seniorów i osób niepełnosprawnych jest również 29 samochodów osobowych. Obecnie, z powodu małej liczby szczepionek, z tej możliwości korzysta raptem kilka osób dziennie, ale jesteśmy gotowi do większej liczby zgłoszeń. Przypomnę tylko, że cała ta inicjatywa jest dofinansowana z budżetu państwa w wysokości 80 proc.

Czy Pan zamierza się zaszczepić?

Jak najbardziej. Kiedy zostanie wyznaczony termin takowego szczepienia to z niego skorzystam. Wiem, że wokół tych szczepionek pojawia się wiele znaków zapytania. Ale przecież szczepienia towarzyszą nam od urodzenia. Szczepimy się również przez wyjazdami do krajów egzotycznych. Liczę na to, że wyniki pierwszych szczepień wpłyną na większy odsetek osób, które zdecydują się na nie.

Ostatnie lata, kiedy Pan zarządza miastem, to pewna powtarzalność. Jeden rok – jedna duża inwestycja drogowa. W roku ubiegłym była to przebudowa ul. Rawskiej wraz z budową ronda. Obecnie to przebudowa ul. Zwierzynieckiej, czyli budowa wiaduktu drogowego wraz z całą infrastrukturą. Czy w tym roku możemy się spodziewać kolejnych projektów?

To prawda. Budowa wiaduktu na przejeździe w Zwierzynieckiej wraz rondami i całą infrastrukturą towarzyszącą to największe przedsięwzięcie ostatnich lat. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu państwa. Okazało się, że wyniki przetargu pozwoliły na znaczne oszczędności. Dlatego też wystąpiliśmy do Ministra Infrastruktury o możliwość przeniesienia tych pieniędzy na przebudowę w rejonie ulicy Czerwonej i Przemysłowej. Jeśli taką zgodę otrzymamy to czeka nas prawdziwa rewolucja komunikacyjna w tej części miasta. Odciążenie ul. Skłodowskiej to jedno. Druga strona medalu to budowa sieci dróg i skrzyżowań w formie rond, by docelowo – poprzez wiadukt nad torami w przedłużeniu ul. Unii Europejskiej wyprowadzić ciężki transport z centrum miasta.

Kolejne ważne zadanie to ulice na osiedlu Halinów, gdzie swe prace zakończył już Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Za około 7 mln zł pojawią się nowe nawierzchnie, ścieżki pieszo-rowerowe oraz oświetlenie. Skoro mówimy o oświetleniu to w 2021 r. będziemy kontynuować akcję montażu lamp doświetlających przejścia dla pieszych. Obecnie testujemy nowe rozwiązanie, jakim jest tzw. ”inteligentne przejście” na skrzyżowaniu al. Rataja z ul. Rybickiego.

Tematem, który bezpośrednio związany jest z drogami są parkingi. W części centralnej miasta takowych wciąż brakuje i kierowcy korzystają prawie z każdego wolnego i możliwego miejsca, by zaparkować. 

To jest problem z którym wszyscy się borykamy. Obecnie w Skierniewicach jest zarejestrowanych 40 tys. aut. Mieszkańców mamy około 48 tys. Dlatego też staramy się tworzyć nowoczesne miejsca parkingowe. Przykładem jest budowany jeszcze parking u zbiegu ulic Strakacza i Jagiellońskiej. Wiosną będzie tam dwa razy więcej miejsc parkingowych niż dotychczas. Wystąpiliśmy o środki zewnętrzne, by uregulować kwestie parkingowe w ulicach Mszczonowska i Pomologiczna. Obecnie samochody tam parkujące stwarzają realne zagrożenie dla jadących oraz pieszych. Przy tej okazji deklaruję, że przebudowa nie spowoduje likwidacji terenów zielonych przy tej ulicy. Musimy, w trakcie prac projektowych, znaleźć przysłowiowy złoty środek. 

A co z pomysłami na parkingi wielopoziomowe?

Jest to rozwiązanie, choć należy brać pod uwagę koszt takiej budowy oraz miejsca, gdzie mógłby takowy parking zostać wybudowany. Należy pamiętać, że taka specyficzna budowla nie jest tania. Dlatego też powtórzę, to co powtarzam od sześciu lat: W pierwszym rzędzie inwestujemy w te rozwiązania drogowe i kubaturowe, gdzie możemy zdobyć dofinansowania. Jeśli ogłoszony zostanie konkurs związany z parkingami wielopoziomowymi to wrócimy do tego rozwiązania. 

Co z inwestycjami w placówki oświatowe? W tegorocznym planie budżetowym są zagwarantowane środki na prace w Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa.

Tak. Co roku wykonujemy prace w poszczególnych obiektach. Ostatnio nacisk położyliśmy m.in. na Zespół Szkół nr 4 na osiedlu Rawka. Do końca tej kadencji będziemy chcieli wyprowadzić na prostą kwestię budynku przy ul. Sienkiewicza.

W takim razie pozostańmy przy obiektach kubaturowych. Basen i nowy stadion, to zapowiedzi, które jeszcze na początku 2020 roku było słychać. Co się stało, że teraz te tematu w ogóle się nie pojawiają?

Jednym słowem mógłbym na to odpowiedzieć: Pandemia i jej konsekwencje. W ubiegłym roku położyliśmy nacisk na stworzenie dokumentacji technicznej, która miała być wykonana, bodajże, do końca 2020 r. Niestety praca nie została wykonana. Projektant tłumaczy opóźnienie pandemią i kwarantanną swoich pracowników. My tej dokumentacji potrzebujemy, by ewentualnie aplikować o środki zewnętrzne. Tym bardziej, że mówimy o inwestycji rzędu 100 mln zł. Z kolei sprawa stadionu przy ul. Pomologicznej związana jest w kolejnością prac. Najpierw chcemy wykonać parkingi, o których kilka chwil temu wspominałem.

Od pewnego czasu w Skierniewicach działa rozbudowana sieć monitoringu miejskiego. Obecnie jest to ponad 100 kamer w różnych częściach miasta. Czy w tym roku możemy się spodziewać instalacji kolejnych?

Tak. Reagujemy na sugestię Straży Miejskiej, jak też Policji. Dla nas są to konstruktywne uwagi, których wdrożenie podnosi bezpieczeństwo mieszkańców. Zresztą i sami mieszkańcy zgłaszają nam swoje propozycje. W tym roku jednym z tych miejsc będą okolice stadionu miejskiego i ul. Olszewskiej (dawna ul. Zawadzkiego). Docelowo chcemy co roku montować 2-3 nowe kamery. 

Ostatnio pojawiła się informacja o zakupie przez Urząd Miasta nowego samochodu wieloosobowego? 

To prawda. W planach jest kupno takiego pojazdu. Obecny, 11-letni, ma przebieg ponad 300 tys. km i coraz częściej jest w warsztacie samochodowym. Widzę potrzebę tego zakupy z kilku powodów. Po pierwsze komisje wyjazdowe Rady Miasta, po drugie możliwość transportu delegacji odwiedzających Skierniewice. Poza tym nasze wydziały prowadzą działania wykraczające poza mury urzędu. Wtedy też takowy samochód jest używany. 

Rozstrzygnięto kolejne już głosowanie nad projektami, które znalazły się w Budżecie Obywatelskim. Wielokrotnie pojawiają się głosy, że zwycięskie propozycje nie są realizowane w danym roku kalendarzowym. Co ma na to wpływ? 

Rynek. Każda z propozycji zgłoszona pod głosowanie jest sprawdzana pod kątem realnego kosztu jej wykonania. Potem, kiedy przychodzi przetarg okazuje się, że nie ma chętnych firm, by taki projekt wykonać. Bywa też, że koszt jest znacznie wyższy. Proszę wybaczyć, ale nie zamierzam realizować budowy wartej 20 tys. zł. za kwotę 50 tys. tylko dlatego, że ma być ona realizowana w danym roku kalendarzowym. Jeśli w wyniku kilku przetargów okazuje się, że należy inwestycje doszacować, wtedy występuję do Rady Miasta o dodatkowe środki. 

Ubiegły rok, ze względu na pandemię, był szczególnym rokiem. Obostrzenia i nowe zasady funkcjonowania zmieniły praktycznie wszystko. Jak wygląda sprawa ewentualnych premii dla prezesów miejskich spółek? 

To się okaże po obliczeniu finansów spółek za rok ubiegły. Patrzę na ich funkcjonowanie przez pryzmat funkcjonowania całego miasta. Dzięki wprowadzeniu nowych zasad sanitarnych w spółkach uniknęliśmy całkowitego ich paraliżu. Ponadto warto pamiętać, iż Zakład Wodociągów i Kanalizacji prowadzi od kilku lat inwestycje warte ponad 200 mln zł. W efekcie poprawi się komfort życia mieszkańców. 

Z kolei Energetyka Cieplna wprowadziła rozwiązania, dzięki którym nie grozi nam zamknięcie. A była taka groźba gdybyśmy nie spełnili norm określonych w unijnych dyrektywach. Obecnie trwają prace nad systemem kogeneracyjnym. 

W sumie to inwestycje warte kilkadziesiąt milionów złotych. W mojej opinii pozostałe spółki, których właścicielem jest miasto również działają bez zarzutu. Ale poczekajmy na finansowe podsumowanie minionego roku – wtedy będę mógł udzielić konkretnej już odpowiedzi.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE