Strona głównaBiznesProjektor do salonu – czy warto?

Projektor do salonu – czy warto?

Materiał partnera

- REKRAMA -

Telewizor zajmuje zaszczytne miejsce w niemal każdym salonie i zwykle stanowi domowe centrum rozrywki. A gdyby tak zrezygnować z klasycznego odbiornika i postawić na nowocześniejsze rozwiązanie? Czy warto zainwestować w projektor zamiast telewizora i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? 

Projektor zamiast telewizora – dla kogo?

W dzisiejszych czasach klasyczna telewizja ustępuje miejsca internetowym serwisom VOD (Netflix, HBO GO, czy Player). Częściej też sami wybieramy, co chcemy oglądać, nie ograniczając się do programu, który oferuje telewizja. Popularne więc stały się więc klasyczne odtwarzacze, dzięki którym możemy obejrzeć film lub serial z pendrive’a czy zewnętrznego dysku. Jeżeli więc rola telewizora w naszym domu ogranicza się do pełnienia takich funkcji, warto postawić na projektor

Projektor – czy warto? 

Biorąc pod uwagę względy cenowe, odpowiedź jest prosta – warto. Projektor jest w stanie wyświetlać świetnej jakości obraz, jednak dużo większy niż telewizor, który kosztuje tyle samo. Co więcej, wybierając projektor, zyskujemy możliwość regulacji wielkości obrazu, czego klasyczny odbiornik nam nie daje. Krótko mówiąc – wybierając projektor, możemy zafundować sobie kinowe doznania za naprawdę niewielką cenę. 

Co jednak należy uznać za wadę tego rozwiązania, to zajmowane miejsce. Telewizor zajmuje bowiem tylko tyle miejsca, ile samo urządzenie. Projektor natomiast posiada dodatkowe wymagania. 

Musi się on bowiem znajdować w odpowiedniej odległości od ściany. Zwykle jest to 1,5-2,5 metra i trzeba pamiętać o tym, że nic nie może stanąć na drodze światła. Nie jest to więc rozwiązanie odpowiednie dla małych salonów. Istnieją co prawda projektory krótkoogniskowe, które ustawia się w odległości kilkunastu cm od ściany, jednak te kosztują dużo więcej. 

Nie zapominajmy także o tym, że projektor nie jest urządzeniem, które może działać 24/7. Co więcej, nie działa on bezgłośnie i może generować hałas, który męczy przy dłuższym użytkowaniu. Problem ten znika jednak w nieco droższych modelach. 

Projektor zamiast telewizora – o czym należy pamiętać

Wybierając projektor zamiast telewizora, wygospodarowanie przestrzeni to nie jedyna rzecz, o którą musimy zadbać. Na to rozwiązanie warto zdecydować się na etapie projektowania lub remontowania salonu. Należy bowiem pamiętać, że – jak każde urządzenie elektryczne – projektor potrzebuje przewodów, które dobrze jest zamaskować, np. pod sufitem. 

Nie możemy także zapomnieć o tym, że projektor potrafi wyświetlić obraz w naprawdę wysokiej jakości, jednak potrzebuje do tego odpowiednio ciemnego środowiska. Warto zadbać więc o szczelne rolety oraz białe i gładkie ściany lub specjalny ekran. W przeciwnym razie wyświetlany obraz będzie „przekłamany”. 

Brak systemu audio to kolejna wada takiego rozwiązania. Niektóre modele projektorów posiadają wbudowane głośniki, jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli więc chcemy w pełni cieszyć się kinową rozrywką w domowym zaciszu, dobrze jest zainwestować w system audio, np. kino domowe. 

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE