Strona główna Wiadomości Powiat skierniewicki Radni powiatu skierniewickiego udzielili absolutorium Staroście

Radni powiatu skierniewickiego udzielili absolutorium Staroście [ZDJĘCIA+FILM]

0

- REKRAMA -

Zobacz galerię [27]
Adam Sobieszek
Zobacz galerię [27]
Tak, jak przewidywano Starosta skierniewicki Mirosław Belina wraz ze swoim Zarządem otrzymali absolutorium, choć wynik głosowania pokazuje, że w Radzie Powiatu jednomyślności nie ma.

XVIII  Sesja Rady Powiatu skierniewickiego, która z zachowaniem zasad sanitarnych, odbyła się w siedzibie Starostwa. W porządku obrad znalazły się dwa punkty, które – oprócz uchwalenia budżetu – są najważniejszymi dla samorządu. Wotum zaufania oraz absolutorium. Ten pierwszy pojawił się w samorządach w ubiegłym roku, przy okazji nałożenia na samorządowców obowiązku przygotowywania raportu o stanie powiatu. Kolejny zaś to zaakceptowanie wykonania budżetu z roku ubiegłego. 

Raport o stanie powiatu skierniewickiego dotyczył tego, co na jego terenie zostało wykonane w 2019 r. Dla niektórych radnych był on zbyt ubogi w treść w stosunku do ubiegłorocznego dokumentu. Inna radna natomiast zaproponowała, by raport powstawał na podstawie konsultacji społecznych.

– Nie jest możliwym konsultowanie dokumentu z mieszkańcami, ponieważ jego treść oraz to, jak ma wyglądać efekt końcowy jest zapisany w ustawie o samorządzie – tłumaczył wicestarosta Tadeusz Grotkowski – Przedstawiany Państwu dokument jest drugim, dlatego też pozwoliliśmy sobie na pominięcie, rozbudowanego w raporcie z 2019 roku , wstępu opisującego szeroko powiat.

Głosowanie nad wotum zaufania pokazało, iż jednomyślności w Radzie nie ma. Ośmioro radnych głosowała za wotum, piątka natomiast wstrzymała się. 

Kolejny punkt obrad, czyli absolutorium poprzedziło wystąpienie Starosty skierniewickiego Mirosława Beliny, który w kilku słowach przedstawił radnym sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu. 

– W mojej pracy jako samorządowca nie miałem okazji przedstawić tak dobrze wykonanego budżetu. Dzięki środkom zewnętrznym zwiększył się on o około 8 mln zł dzięki czemu mogliśmy wykonać znacznie więcej –podkreślał starosta – Świadczyć o tym może fakt, iż na inwestycje przeznaczyliśmy 34 procent wydatków. To rzadko spotykany współczynnik w polskich samorządach. Na same tylko drogi pozyskaliśmy 5,4 mln zł. Głównie z Funduszu Dróg Samorządowych.

Dane z wykonania ubiegłorocznego budżetu Powiatu Skierniewickiego znalazły też odzwierciedlenie w pewnym rankingu prowadzonym  między innymi przez Uniwersytet Jagielloński oraz Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych, gdzie twarde matematyczne dane uplasował powiat skierniewicki w pierwszej dwudziestce (na 314 powiatów w Polsce). Nieoficjalnie wiadomo, że jest to miejsce 14. 

Po odczytania opinii RIO radni przystąpili do głosowania. Tym razem wynik był bardziej korzystny dla Zarządu Powiatu i samego Starosty. Dziesięcioro radnych zagłosowało za udzieleniem absolutorium, wstrzymało się jedynie troje radnych. 

Do jednych z ciekawszych momentów sesji doszło na koniec obrad, kiedy to ogłoszono powstanie dwóch kół radnych w powiecie. Pierwszy z nich to Klub Radnych Niezależnych, drugi – Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości. 

I w ten oto sposób polityczne interesy trafiły na łono samorządu powiatu skierniewickiego. ziemskiego.  

infoskierniewice.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy do merytorycznej dyskusji.
infoskierniewice.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy do merytorycznej dyskusji.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version