Skierniewiccy strażacy mają ręce pełne roboty przez pożary w kominach

0
4457
Zobacz galerię [5]
PSP Skierniewice
Zobacz galerię [5]

W regionie skierniewickim nagminnie dochodzi do pożarów sadzy w kominie. Nie ma właściwie dnia, w którym komenda straży pożarnej nie informowałaby o takich zdarzeniach.

Od początku tego roku skierniewiccy strażacy gasili pożary sadzy w miejscowościach Podsokołów i Kęszyce Wieś, w gminie Bolimów a także w samym Bolimowie. Paliło się również na terenie miasta Skierniewice, w domach na ulicy Bohaterów Westerplatte i Napoleońskiej i w Miedniewicach. W ostatnich dwóch dniach doszło do kolejnych dwóch pożarów – oba miały miejsce w miejscowości Jasionna w gminie Bolimów.

– To problem powracający co roku w sezonie grzewczym – mówi Bartłomiej Wojcik, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Skierniewicach. – Niewiele osób pamięta o właściwej konserwacji przewodów kominowych i czyszczeniu kominów. Zazwyczaj tłumaczą się tym, że kiedyś kominiarz chodził po wsi czy osiedlu i prosił, by go wpuścić. Teraz kominiarze nie chodzą, ludzie ich nie wzywają, a kończy się to tak, że my przyjeżdżamy i ratujemy.

Pożary powstają nie tylko w starych domach, ale i w nowych budynkach. Jeśli na etapie budowy nie zapewni się wygodnego dostępu do komina, to później rzadko się go czyści, a to już prosta droga do pożaru. – Specyfiką takich pożarów jest to, że informują nas o nich osoby postronne, które widzą iskry czy płomienie buchające z komina, natomiast mieszkańcy są nieświadomi tego, co się dzieje. Jeśli właściciel w porę zauważy, to szybko można zareagować, jeśli jednak pożar się rozwinie to może dojść do dużych strat. Zdarzały się też pożary, w których ginęli ludzie.

Przyczyną pożarów jest też zła jakość opału. – Ekstremalną sytuacją jest, że ludzie palą też śmieciami czy odpadami – mówi Bartłomiej Wójcik.

Skala problemu jest ogromna. Straż pożarna dysponuje już specjalnym wyposażeniem do czyszczenia kominów. Każdy wyjazd do takiego pożaru angażuje strażaków na kilka godzin.

Obowiązkiem właścicieli domów jednorodzinnych, jeśli chodzi o bezpieczeństwo przeciwpożarowe, jest coroczny przegląd przewodów wentylacyjnych. W przypadku ogrzewania domów paliwami płynnymi, dwa razy w roku należy przeprowadzić czyszczenie komina, w przypadku paliw stałych czyszczenie komina powinno się odbyć cztery razy w roku.

Rocznie w Polsce, w pożarach ginie 500 osób z czego 400 we własnym domu.

- Reklama -

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments