- REKRAMA -

Strona główna Wiadomości Skierniewice: Mega kasa na mega inwestycję

Skierniewice: Mega kasa na mega inwestycję

Ponad 32 mln złotych z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa na 2020 rok zostanie przeznaczone na przebudowę przejazdu kolejowego w ul. Zwierzynieckiej w Skierniewicach. O ewentualnym dofinansowaniu mówiło się już od kilku miesięcy. Teraz, po podpisaniu przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka odpowiednich dokumentów, jest to już pewne. Dodając do tego środki zapewnione przez PKP PLK można powiedzieć, iż inwestycja warta według planów z lutego 2020 r.72 mln zł. będzie zasilona zewnętrznymi pieniędzmi na poziomie przekraczającym 60 procent. 

Rok temu skierniewicki samorząd podpisał porozumienie z władzami PKP PLK na wspólne sfinansowanie budowy wiaduktu nad torami w ulicy Zwierzynieckiej. Spółka kolejowa w dokumencie zobowiązała się na partycypacje w kosztach do kwoty nieprzekraczającej 13,2 mln złotych. 

Jak mówił wówczas prezydent Krzysztof  Jażdżyk takie rozwiązanie usprawni przejazd na tym newralgicznym ciągu komunikacyjnym. „Zamknięte szlabany powodowały tworzenie się zatorów i korków. Nie wspomnę już o kłopotach służb ratowniczych, które musiały się przedostać na teren po drugiej stronie torów. Teraz, dzięki wspólnej inwestycji w PKP PLK poprawimy komfort przejazdu w tej części miasta.” 

W czerwcu 2019 roku cała inwestycja miała kosztować około 25 miliona złotych. Wysokość ta zmieniła się w lutym 2020 roku, kiedy to podczas sesji nadzwyczajnej zatwierdzono zabezpieczenie środków w budżecie miasta na kwotę 72 mln złotych (więcej o tym). Zwiększenie o blisko 200 procent przedsięwzięcia tłumaczono rozbudową infrastruktury wokół wiaduktu. Chodziło o drogi rokadowe, chodniki, ścieżki pieszo rowerowe oraz budowę dwóch rond ( Piłsudskiego/Kozietulskiego oraz Zwierzyniecka/Sosnowa/Nowomiejska). Projekt zakładał również gruntowną przebudowę wodno-kanalizacyjnych, oświetleniowych oraz gazowych.

Wtedy również zatwierdzono harmonogram wydatkowania całej kwoty: Na przełomie trzech lat ustalono, że w 2020 będzie to 36 mln zl, w 2021 – 15 mln zł, zaś w ostatnim roku inwestycji, czyli w 2022, byłaby to kwota 21 mln zł.

Plany wiaduktu w ul. Zwierzynieckiej

Równolegle (od lutego 2020 r.) skierniewicki Ratusz prowadził rozmowy w Ministerstwie Infrastruktury rozmowy o przeznaczenie rządowych środków na tę inwestycję. Efektem jest decyzja o przeznaczeniu z budżetu państwa kwoty ponad 32 mln złotych. 

Jeśli spółka PKP PLK dotrzyma umowy i będzie współinwestorem budowli nad infrastrukturą kolejową dokładając swoje 13 mln złotych wtedy po stronie miasta będzie zagwarantowanie niespełna 26,5 mln złotych. Zakończenie przebudowy wraz z infrastrukturą zaplanowano na koniec 2022 r. 

Dodajmy na koniec, iż decyzja ministra infrastruktury o przekazaniu dotacji w tej wysokości jest dla Skierniewic historycznym momentem. Jeszcze nigdy jednorazowo miasto nie otrzymało takiego ”zastrzyku” gotówki.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE