Strona głównaWiadomościGmina SkierniewiceSkierniewice. Nie tylko mieszkać w gminie, ale w gminie żyć

Skierniewice. Nie tylko mieszkać w gminie, ale w gminie żyć

materiał finansowany przez KWW Dominika Moskwy

- REKRAMA -

Gmina Skierniewice to obszar, który może się pochwalić wieloma zakończonymi i projektowanymi inwestycjami, które wydają się oczywiste w każdej gminie: drogi, wodociągi, kanalizacja, oświetlenie, Internet. Są powody do dumy. Ale te niezbędne w dzisiejszych czasach zdobycze cywilizacji nie przesadzają o tym, że mieszkańcy stworzą wspólnotę i nazwą gminę swoją. Władzom gminy udało się zainwestować w miejsca, które integrują lokalną społeczność i pozwalają, by aktywność mieszkańców kwitła w ich miejscu zamieszkania, a nie tylko znajdywała ujście w atrakcjach pobliskiego „wielkiego miasta”.

Świetlica w każdej wsi

- REKRAMA -

Ostatnie lata to intensywny rozwój infrastruktury służącej społecznym potrzebom mieszkańców. Zaczęły powstawać świetlice i inne miejsca, w których ludzie mogą się spotykać, organizować zebrania czy okolicznościowe imprezy i wydarzenia. O ile w mieście takich miejsc nie brakuje, to na wsi brakowało ich bardzo. Za miejsce spotkań służyły przystanki kolejowe, zebrania organizowano w prywatnych domach. Teraz nadrobiono zaległości, niemal w każdej wsi jest nowa, wyremontowana świetlica. Gmina modernizowała obiekty łącznie ze strażnicami OSP. Rozbudowano budynek w Dębowej Górze, przebudowana została cała infrastruktura w budynku OSP w Miedniewicach. Nowy budynek otrzymała najstarsza w gminie, ponad stupiętnastoletnia OSP w Żelaznej. Nowa strażnica służy też miejscowym stowarzyszeniom i klubowi sportowemu. Łączenie funkcji świetlic i siedzib OSP to zysk podwójny. Wspieranie integracji mieszkańców, a równocześnie działanie na rzecz bezpieczeństwa, któremu przecież służą ochotnicze straże pożarne. Inwestowano też w Sierakowicach Prawych, powstała świetlica w Borowinach. A to nie koniec.

1 mln 200 tys. złotych otrzyma gmina na budowę świetlicy w Mokrej. Budynek w technologii pasywnej służyć ma podobnie jak ten oblegany przez mieszkańców obiekt w Borowinach.

Rozbudowa szkoły i strażnicy w Mokrej Lewej to inwestycje, na które gmina przeznaczy w najbliższym czasie blisko 2 miliony złotych.

- Reklama -

Władze gminy zdobyły też pieniądze na nową halę sportową w Sierakowicach Prawych. Budynek również w technologii pasywnej powstanie przy tamtejszej szkole. Dofinansowanie inwestycji wyniesie 4 mln 850 tys. złotych.

– Łącznie na Mokrą i Sierakowice Prawe dostaliśmy 6 mln 200 tys. złotych – mówi wójt Dominik Moskwa. – Są przyznane już pieniądze, czekamy na rozstrzygnięcia, dokumenty końcowe. Mam nadzieję, że się nic nie zmieni w urzędzie marszałkowskim i te pieniądze do nas trafią. To potężny zastrzyk finansowy, dzięki któremu uda się zrobić ważne dla mieszkańców inwestycje.

Gmina dostała również 1 mln 750 tys. złotych na przebudowę Szkoły Podstawowej w Żelaznej. Przeprowadzono remont elewacji i termomodernizację budynku. Wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, zrobione zostały podjazdy dla niepełnosprawnych. Kolejny etap inwestycji obejmuje wymianę instalacji grzewczej i źródeł ciepła. W placówce zamontowane zostaną ogniwa fotowoltaiczne, a także nowe ledowe oświetlenie. Dzięki tym inwestycjom gmina zmniejszy koszty utrzymania obiektu, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczy na pomoc dla dzieci.

Rozbudowywany jest budynek przedszkola w Miedniewicach. Koszt tej inwestycji to 1,5 mln złotych. W następnym etapie budowana będzie sala gimnastyczna. Ale już dzisiaj poprawiana jest infrastruktura sportowa wokół oświatowych obiektów w Miedniewicach. Ponad 60 tys. złotych zainwestowano w boisko przyszkolne, na którym powstały trybuny. Planowany jest już kolejny etap tej inwestycje.

Rozwój infrastruktury oświatowej sprawia, że warunki nauki i wychowania przedszkolnego w wiejskich placówkach stają się bardziej komfortowe niż w obiektach na terenie miasta.

W zdrowym ciele…

Nie tylko to, co materialne, jest dla gminy powodem do dumy. Nowe i zmodernizowane obiekty tętnią życiem. I nie tylko takim towarzyskim, właściwym świetlicom, gdzie działają np. Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich. Również sportowym. Gmina Skierniewice jest jedyną w powiecie, w której działa aż 5 klubów sportowych, w tym cztery piłkarskie. Ten piąty, klub wschodnich sztuk walki, to również ewenement w „wiejskim sporcie”. Sportowe imprezy wykraczają poza nowe boiska i sale gimnastyczne. Rajdy crossowe, wyścigi kolarskie, bieg „Dycha z hakiem w Borowinach” to wydarzenia, które cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców i gości. W gminie Skierniewice, chce się biegać, jeździć na rowerze, po prostu żyć się chce.

Wizualizacja hali sportowej w Sierakowicach Prawych

Money, money

Bez pieniędzy wiele zrobić nie można. A koszty w gminie Skierniewice są większe niż w innych, choćby z powodu szczególnych uwarunkowań związanych z kształtem terenu, o który należy zadbać. Tu nie ma możliwości stworzenia jednego centrum, które będzie zaspokajać potrzeby mieszkańców. Trzeba stworzyć wiele miejsc pełniących funkcje oświatowe, kulturalne, rekreacyjne. Potrzeby finansowe są ogromne i ratunkiem jest pozyskiwanie pieniędzy z źródeł zewnętrznych. I gmina Skierniewice potrafi to robić. W upływającej kadencji pozyskała 12 mln złotych z funduszy europejskich. W ostatnich dniach dotarła do gminy informacja, że oprócz ostatnio wnioskowanych prawie 8 mln zł funduszy na halę sportową w Sierakowicach Prawych, świetlicę w Mokrej i termomodernizację szkoły w Żelaznej, otrzyma jeszcze 1 mln 600 tys. zł. na przydomowe oczyszczalnie ścieków i wodociągi uzupełniające.

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE