Skierniewice odwiedził wiceminister zdrowia

0
3839
fot. INFOSkierniewice.pl/Adam Sobieszek

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński gościł dzisiaj (03.07) w Skierniewicach. Rozmawiał władzami miasta o trwającym od lutego pilotażowym programie wprowadzającym e- recepty. Odwiedził także NZOZ Judyta i Wojewódzki Szpital Zespolony – te dwie placówki upoważnione są w ramach ministerialnego programu do wystawiania e-recept.

 

Janusz Cieszyński podkreślał korzyści jakie niosą ze sobą e-recepty. – Nie można ich zgubić, nie można zniszczyć, znika też problem błędów i nieczytelnych recept. Wystawienie e-recepty nie wymaga fizycznej obecności pacjenta w przychodni. Leki z jednej recepty można wykupić w kilku aptekach – wylicza.

E-recepta oszczędzi też wielu wizyt przewlekle chorym, cyklicznie zgłaszającym się do lekarzy z prośbą o wypisanie kolejnej recepty na stale przyjmowane leki.

– Cieszę się, że mieszkańcy Skierniewic mogą już dzisiaj korzystać z udogodnień jakie wprowadza elektroniczny system. Mam nadzieję, że pozwoli on na lepszy i szybszy dostęp do leków – mówi prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk.

Elektroniczna recepta przekazywana jest pacjentowi za pośrednictwem emaila lub SMS lub jako wydruk informacyjny. W aptece pacjent pokazuje kod recepty, weryfikuje się numerem PESEL i to wystarczy by otrzymać zapisane na recepcie leki.

Wiceminister w Skierniewicach podkreślał, że system do niczego nie zmusza. Jeśli ktoś nie chce, lub nie ma możliwości korzystania z e-recepty, otrzyma wydruk informacyjny, który działać będzie jak dotychczasowa tradycyjna recepta.

Wszystkie dane niezbędne do wykupienia leku z e-recepty są dostępne przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), które każdy może aktywować na portalu pacjent.gov.pl. Znajdują się tam również kompleksowe informacje o dawkowaniu czy lekach przepisywanych przez innych lekarzy.

Oprócz Skierniewic w pilotażu biorą udział również Siedlce. Pierwsze elektroniczne recepty wystawione zostały w maju. Do tej pory skorzystało z nich, w obu miastach, około tysiąca pacjentów. Janusz Cieszyński przyznaje, że pacjenci dość nieufnie podchodzą do nowego systemu. Zachęca też władze miasta do jego promocji. Rocznie w Polsce wystawia się około 250 milionów recept.

- Reklama -

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o