Skierniewice podczas II wojny światowej [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

1
46026

Archiwum fotograficzne Fortepan w Budapeszcie udostępnia zdjęcia Skierniewic z czasów okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej. Fotografie są datowane na lata 1942-1947 i przedstawiają rodzinę i znajomych autora zdjęć, Bogdana Celichowskiego.

Bogdan Celichowski (1922-2016), architekt, urodził się w Poznaniu. Większą część okupacji spędził Skierniewicach, dokąd został przesiedlony. Po wojnie wrócił do rodzinnego miasta.

12ul. Henryka Sienkiewicza – widok z okien Starostwa Powiatowego, 1943 r.

Ulica Henryka Sienkiewicza na ulicy Jagiellońskiej i ulicy Konstytucji 3-go Maja. Później odszedł do Bramy Parkowej.
Creative Commons CC-BY-SA-3.0/fortepan.eu
Poprzednie zdjęcie

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na wątki
0 Followers
 
Najbardziej zareagowany komentarz
Najciekawszy wątek z komentarzem
1 Autorzy komentarzy
Viator Dawne Skierniewice Autorzy ostatnich komentarzy
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Viator Dawne Skierniewice
Gość
Viator Dawne Skierniewice

Rodzina Celichowskich wyjechała z miasta w 1945 roku. Już w lutym 1945, Bogdan Celichowski pojechał do Poznania radzieckim pociągiem towarowym jadącym po łupy wojenne. Przybył do miasta tuż po zdobyciu miasta przez Armię Czerwoną. Okazało się, że ich mieszkanie jest niezniszczone, tyle że całkowicie pozbawione ich majątku. Natomiast było w środku całkiem sporo wyposażenia pozostawionego przez Niemcs, który mieszkał tam w czasie okupacji. Mając na uwadze trudne warunki mieszkaniowe okresu powojennego, rodzina postanowiła wrócić na swoje tak szybko jak się da, żeby uniknąć zajęcia swojego mieszkania przez dzikich lokatorów. Zdjęcia opisane jako budynek sejmikowy w 1947 roku, zdecydowanie pochodzą z… Czytaj więcej »