fbpx

Strona główna Wiadomości Skierniewice: Projekt przyszłorocznego budżetu stawia na wielomilionowe inwestycje

Skierniewice: Projekt przyszłorocznego budżetu stawia na wielomilionowe inwestycje

Znane są już dane związane z przyszłorocznym budżetem Skierniewic. Jednym z najważniejszych wskaźników jest deficyt, a ten – zgodnie z zapisami projektu – jest rekordowy i wynosi ponad 42 mln zł. 

W dokumencie, który został przesłany do radnych poziom dochodów określono na kwotę 313,6 mln zł. Jest to suma wpływów do gminy ( 321,1 mln zł.) oraz powiatu grodzkiego (82,5 mln zł.)

– W pracy nad przyszłorocznym planem finansowym bierzemy pod uwagę tegoroczne zawirowania związane z zmniejszonymi wpływami do budżetu z podatków PIT i Cit- tłumaczy prezydent Krzysztof Jażdżyk – W tym roku wpływy te będą mniejsze o około 7 mln zł., co ma przełożenie na konkretne działania miasta. 

Wydatki w przyszłorocznym budżecie to kwota przekraczająca 355,5 mln zł. z czego na inwestycje miejskie zarezerwowano prawie 57 mln zł.

– Wśród inwestycji z pewnością ta najważniejszą jest przebudowa przejazdu kolejowego w ul. Zwierzynieckiej wraz z budową okalającej infrastruktury – mówi prezydent Skierniewic – Wartości, które ujęliśmy w planie przyszłorocznego planu finansowego oparte są na liczbach sprzed otwarcia ofert. A tu okazało się, że najniższa propozycja to 37 mln zł.

Ma mieć to wpływ na zmniejszenie deficytu. Podobnie, jak i inne zapisy, które dotyczą innych inwestycji, na które samorząd zamierza znaleźć środki zewnętrze.

– Aby starać się o dofinansowanie, to w budżecie musimy zapisać całą kwotę wydatków. Tak było w lutym, kiedy radni określili wspomnianą przeze mnie inwestycję (wiadukt w Zwierzynieckiej) na poziomie 72 mln zł. – tłumaczy prezydent Jażdżyk – W toku prac kwota ta zmniejszyła się do 60 mln zł, by przy otwarciu ofert okazało się że całość może być wybudowana za niespełna 40 mln. 

Dotacja celowa z polskiego rządu w wysokości ponad 33 mln zł nawiązywała właśnie do kwoty zaakceptowanej przez radnych podczas ostatniej „stacjonarnej” sesji Rady Miasta w lutym 2020 r.

Wśród innych inwestycji, które będą przede wszystkim kontynuowane znalazło się osiedle Halinów, gdzie po pracach ziemnych prowadzonych przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji oraz gazowników powstaną nowe nawierzchnie (10 mln zł.). Kolejną jest dokończenie przebudowy Centrum Kultury i Sztuki (4,1 mln zł.)

Wśród zapisów znalazły się również projekty związane z zabytkami: remont budynku Ratusza (1 mln zł.) oraz prace konserwatorsko – remontowe byłej siedziby Izby Historii Skierniewic (2,5 mln zł.) 

Z kolei inwestycje placówek oświatowych to: modernizacja LO im. B. Prusa (1,2 mln zł.) i remont Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej „DOM” (1 mln zł.)

Projekt przyszłorocznego budżetu już trafił do skierniewickich radnych. Jego opiniowaniem zajmie się również Regionalna Izba Obrachunkowa. Zgodnie z prawem jednostki samorządu terytorialnego mają czas do 31 stycznia na uchwalenie planu finansowego na dany rok kalendarzowy. Jednak w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pojawiła się propozycja, by – ze względu na pandemię – wydłużyć termin do końca pierwszego kwartału 2021 r. 

1 KOMENTARZ

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej

Czy budowa basenu jest brana pod uwagę? Rok mija i cisza

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE