Skierniewice: Skwer u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Konstytucji 3 Maja będzie nosić imię Władysława Strakacza

0
390
fot. INFOSkierniewice.pl/Adam Sobieszek

Skierniewiccy radni podjęli uchwałę, że skwer u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Konstytucji 3 Maja będzie nosić imię Władysława Strakacza. Z inicjatywą wyszli kamraci skierniewickiego Bractwa Piwnego, które zabiegało o to od kilku lat.

Imieniem Władysława Strakacza będzie nazwany skwer naprzeciwko Starostwa Powiatowego u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Konstytucji 3 Maja. To miejsce sąsiaduje z terenem dawnego browaru Strakacza. Za nadaniem imienia zastosowało 18 radnych, a 2 wstrzymało się od głosu.

Skierniewickie piwo… wspomnienia dawnych lat

Władysław Strakacz (1881 – 1951)

Właściciel skierniewickiego browaru, przemysłowiec, społecznik, naczelnik OSP.

Oprócz kierowania browarem i zarządzania majątkiem Strobów Władysław Strakacz zajmował się działalnością polityczną. W 1918r kierował rozbrajaniem Niemców i przejęciem władzy w mieście. Jako ówczesny naczelnik OSP (w latach 1917-1919) w Skierniewicach kierował akcją zajęcia budynków Ratusza i Koszar. Zajmował się działalnością charytatywną. W 1914 roku brał udział w pracach komitetu obywatelskiego organizującego pomoc najbiedniejszym, a po wojnie prywatnie duże sumy na cele dobroczynne i wypłacał zapomogi potrzebującym.

W czasie II wojny światowej dom Strakacza był miejscem schronienia dla wielu wysiedleńców z Warszawy, m.in. przebywała w Strobowie Maria Rodziewiczówna a także Jan Zamoyski. Władysław Strakacz brał aktywny udział w życiu miasta. Był współzałożycielem Towarzystwa Kredytowo-Handlowego i członkiem Komitetu Odbudowy Szkoły (w 1915 roku) i budowy Domu Sejmikowego

W 1997 roku Rada Miasta Skierniewice nadała Władysławowi Strakaczowi tytuł Honorowego Obywatela miasta Skierniewice.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o