Spotkanie Skierniewickich seniorów z ministrem Pracy i Polityki Społecznej

0
261
Fot. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

W poniedziałek (23.02) w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, odbyło się spotkanie z udziałem Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej z Radą Seniorów ze Skierniewic. W czasie wizyty rozmawiano o programie Senior WIGOR, ASOS, Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz polityce senioralnej.

– Nasze społeczeństwo jest coraz starsze. To wyzwanie, przed którym wszyscy teraz stoimy. Chcemy, aby seniorzy pozostawali aktywni jak najdłużej, dlatego tworzymy nowe programy wsparcia dla was – rozpoczął spotkanie Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Minister spotkał się z przedstawicielami Rady Seniorów Miasta Skierniewice. Rozmawiał o polityce senioralnej realizowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a także o najbliższych planach resortu.

– Nie możemy dopuścić do tego, żeby przestrzeń życiowa seniorów ograniczała się do domu i telewizora. Wiemy, że macie mnóstwo pomysłów i energii do działania, dlatego uruchamiamy program: Senior-WIGOR. To kolejna przestrzeń stworzona specjalnie dla was – powiedział minister.

Program Senior-WIGOR to wsparcie gmin w tworzeniu i prowadzeniu Dziennych Domów oraz Klubów dla osób starszych. W pierwszej kolejności powstaną one w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich, o niskich dochodach na jednego mieszkańca i wysokim odsetku osób starszych oraz takich, w których brakuje wsparcia dla seniorów. Projekty będą mogły być realizowane w partnerstwie w organizacjami pozarządowymi lub zlecane im do wykonania przez samorządy.

W 2015 r. w ramach Programu powstanie ok. 100 placówek. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w tym roku przeznaczy na ten cel 20 mln zł. W sumie do 2020 r. będzie to 360 mln zł. Program został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów.

– Cieszymy się, że powstają kolejne programy, bo są one nam potrzebne. Liczba seniorów jest coraz większa i ich potrzeby również – podkreślali uczestnicy spotkania.

Rada Seniorów Miasta Skierniewice powstała w 2007 roku i działa już trzecią kadencję. W Radzie zasiadają przedstawiciele organizacji reprezentujących środowiska emerytów, rencistów i kombatantów oraz instytucji współpracujących z tymi środowiskami.

- Reklama -

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o