fbpx

Strona główna Biznes Sprzedałem samochód co z OC. Sprawdź, co z ubezpieczeniem po sprzedaży

Sprzedałem samochód co z OC. Sprawdź, co z ubezpieczeniem po sprzedaży

Materiał partnera

W życiu każdego kierowcy przychodzi taki czas, by pożegnać się ze starym druhem i wymienić go na nowszy model. Sprzedaż samochodu sama w sobie nie wydaje się łatwym zadaniem. Upewnienie się co do sprawności technicznej auta, udostępnienie ogłoszeń, rozesłanie wiadomości po znajomych, a w końcu negocjacje cenowe i dobicie targu. Jednak nawet wtedy to jeszcze nie wszystko. Pozostają do wypełnienia pewne formalności, na przykład związane z ubezpieczeniem pojazdu. Wielu kierowców zastanawia się: sprzedałem auto co z OC, które wykupiłem? Tłumaczymy, co zrobić dalej. 

Sprzedaje auto co z ubezpieczeniem OC? Czego muszę dopilnować?

Sprzedałem auto, podpisaliśmy z kupującym umowę, kluczyki są już w jego ręku… o czym jeszcze muszę pamiętać? Ubezpieczenie OC chociaż dotyczy pojazdu, to wraz ze zmianą właściciela, przechodzi na nowego kierowcę. W związku z tym musisz poinformować swoje towarzystwo ubezpieczeniowe o tym fakcie. Masz na to 14 dni. W ciągu tych dwóch tygodni masz obowiązek powiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży swojego samochodu. Możesz to zrobić w formie zawiadomienia lub wypowiedzenia – wówczas umowa ubezpieczenia nie przejdzie na nowego właściciela (skonsultuj to z nim przed podjęciem decyzji). Co musi się znaleźć w takiej informacji? Dane nabywcy: imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania.

Nie wypowiedziałem umowy OC i nie powiadomiłem ubezpieczyciela. Jakie czekają konsekwencje?

Tak naprawdę, jeśli nie powiadomiłeś ubezpieczyciela i nie wypowiedziałeś umowy, większość konsekwencji może dotknąć Ciebie. Przede wszystkim, do momentu aż nie powiadomisz towarzystwa ubezpieczeniowego, polisa będzie przypisana do Twojej osoby. To oznacza, że będziesz płacił za okres ochrony, której już nie potrzebujesz – samochód przecież już został sprzedany. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku ubezpieczeń OC na raty i sprzedaży przed płatnością jednej z nich. Wówczas jesteś zobowiązany do zapłaty jej, mimo że nie korzystasz z samochodu i właścicielem jest inna osoba.

 

Sprzedaż auta a ubezpieczenie. Czy OC przechodzi na kupującego?

Wspomnieliśmy wcześniej, że jako sprzedający, masz obowiązek powiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu. Wobec tego wiele osób zastanawia się, czy oc przechodzi na kupującego. Z racji przepisów, ubezpieczenie OC automatycznie przy zmianie właściciela przechodzi na nowego nabywcę. Kwestia powiadomienia ubezpieczyciela ma znaczenie głównie dla sprzedającego – a konkretnie tego, czy będzie dalej płacił składkę.

Kupujący może kontynuować jazdę z polisą wykupioną przez poprzedniego właściciela, ale z reguły dokonywana jest rekalkulacja składki. Towarzystwo musi zmienić pewne dane, np. miejsce zamieszkania, wiek czy historię prowadzenia pojazdu. Wówczas wysokość składki może się zmienić, często na wyższą.

Wtedy zdarza się, że kierowcy decydują się na wypowiedzenie umowy i nie czekają do momentu wygaśnięcia poprzedniej polisy. Szukają tańszej opcji, np. kupując ubezpieczenie samochodu za pośrednictwem internetu poprzez stronę https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac. Bardzo przydatnym narzędziem jest porównywarka, która pozwoli dobrać nowe OC z najlepszą ceną i warunkami.

Dodatkowo możesz od razu ściągnąć na komputer wzór zawiadomienia o zbyciu pojazdu z Akademii Mfind – https://www.mfind.pl/akademia/druki-ubezpieczeniowe/zawiadomienie-o-zbyciu-pojazdu-pobierz-wzor/

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE