Stwórzmy wspólnie Muzeum Historyczne

Artykuły sponsorowane

0
511

Tworzenie Muzeum Historycznego wkracza w kolejny etap. Kluczowym zadaniem na najbliższy czas jest  poszerzenie zbioru eksponatów. W tej fazie działań aktywny udział mogą mieć także mieszkańcy Skierniewic.

Przypomnijmy, że już przed drugą wojną światową w Skierniewicach krótko funkcjonowało muzeum. Mieściło się w budynku dawnej cerkwi na terenie osady pałacowej. W czasie wojny zbiory przeniesiono do gmachu obecnego starostwa powiatowego, ale niestety zaginęły w czasie okupacji. Obecnie powstające muzeum to ogromna szansa dla miasta i jego mieszkańców, aby w nowoczesnej formule przybliżyć przeszłość Skierniewic.

Wstępna koncepcja zakłada, że skierniewickie muzeum będzie zrywać z tradycyjnym podejściem do tego typu instytucji. Ma być nowoczesne, multimedialne i przede wszystkim angażujące gości, którzy będą je odwiedzać. Dlatego powstaje w bardzo ścisłej współpracy z mieszkańcami i pasjonatami historii.

– Liczymy na to, że mieszkańcy podzielą się przedmiotami, które często zalegają na strychach czy w piwnicach, a dla wspólnego dziedzictwa mają wartość niepodważalną. Historia drzemie czasem w najbardziej niepozornych przedmiotach, które dla muzealników stanowią bezcenne źródło wiedzy o przeszłości. Wierzę, że skierniewiczanie przyłączą się do wspólnego dzieła – zachęca wiceprezydent Jarosław Chęcielewski i dodaje: Darczyńcy będą upamiętnieni, przy eksponatach przekazanych muzeum zostaną umieszczone tabliczki informujące o ofiarodawcach.

Działająca od lat Izba Historii Skierniewic dysponuje już znacznymi zbiorami i aktywnie współpracuje z podobnymi placówkami w całym regionie, z którymi zawierane są porozumienia o przekazaniu zbiorów zgromadzonych w Łodzi, Łowiczu czy Rawie Mazowieckiej. W akcję zbierania eksponatów włączają się także skierniewiccy kolekcjonerzy.

Warto więc przejrzeć strychy, piwnice, stare walizki i kufry – być może w nich ukryte są prawdziwe mające wartość historyczną dla naszego miasta. Stare dokumenty, pamiętniki, fotografie, przedmioty codziennego użytku – wszystkie te eksponaty mogą posłużyć kolejnym pokoleniom do budowania własnej tożsamości i tożsamości miejsca, z którego się wywodzą.

Wszelkich informacji na temat możliwości przekazania eksponatów udziela Izba Historii Skierniewic pod numerem 46 833 44 71.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o