Trwa budowa Muzeum Historycznego w Skierniewicach

Artykuł sponsorowany

0
5705
fot. UM Skierniewice

Muzeum Historyczne powstające przy ulicy Batorego wygląda coraz bardziej okazale. Zarówno wnętrze, jak i teren wokół modernizowanego budynku nabierają finalnego kształtu. Otwarcie tej wyjątkowej placówki odbędzie się najprawdopodobniej już w październiku.

Zabytkowy budynek dawnego wojskowego lazaretu po modernizacji będzie mieścił w sobie m.in. kilka ekspozycyjnych sal, zaplecze biurowe oraz nowocześnie wyposażoną salę widowiskową. To wszystko, wraz z gruntownie przebudowanym terenem dookoła, złoży się na najnowocześniejszy kompleks kulturalny w mieście.

Sercem przyszłego muzeum będą trzy wystawowe sale. Dwie posłużą do organizacji wystaw czasowych, jedna zostanie zagospodarowana na wystawę stałą, poświęconą przeszłości naszego miasta. Jak zapowiada wiceprezydent Jarosław Chęcielewski, obecnie najsilniejszy akcent kładziony jest właśnie na dopracowanie szczegółów głównej ekspozycji.

– W głównej sali stworzymy ścieżkę, którą będzie można wędrować przez dzieje Skierniewic. System gablot, projektorów, oświetlenie i udźwiękowienie pomogą stworzyć fascynującą przygodę. Niewątpliwie postawimy na rozwiązania multimedialne. Cały czas zastanawiamy się, jaką techniką przedstawić poszczególne wydarzenia, takie jak chociażby zjazd trzech cesarzy. Jest pomysł na woskowe figury lub nawet rozwiązania holograficzne – zdradza wiceprezydent.

Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się także nowa sala widowiskowa. Obiekt będzie oferował możliwość organizowania wydarzeń ze stuosobową widownią, np. konferencji czy briefingów.

– Jeżeli chodzi o wystrój, sala będzie dość ciemna. Grafitowe sufity i ściany będą dopełnione szarą wykładziną na podłodze. Ściany zostaną ozdobione panelami akustycznymi w kolorze mahoniowym. Sala zostanie oczywiście wyposażona w scenę, kotarę i pełne oświetlenie teatralne – Włodzimierz Wasilewski z firmy Woj-Art, wykonawca inwestycji.

Prace w obiekcie przebiegają zgodnie z założonymi planami, choć jak to bywa w obiektach zabytkowych, nie dało się uniknąć pewnych komplikacji. Niespodzianki pojawiły się podczas odnawiania zewnętrznej elewacji, która przez lata funkcjonowania budynku była modernizowana nie zawsze z należytą starannością. Jak zapowiadają przedstawiciele ratusza, otwarcie muzeum jest wstępnie planowane na październik tego roku.

– Zakładamy w pierwszym roku około 10 tysięcy odwiedzin. Doświadczenia pierwszych lat pokażą, w którą stronę powinno rozwijać się to miejsce. Na pewno mieszkańcy będą mogli korzystać z najnowocześniejszej placówki kulturalnej w Skierniewicach – dodaje Jarosław Chęcielewski.

Warto zaznaczyć, że do wykorzystania będzie nie tylko teren budynku, ale także spora działka wokół niego. W projekcie zaplanowano chociażby przestrzeń do organizacji plenerowych koncertów i pokazów.

Zadanie łącznie jest warte ponad 8,5 mln złotych. Miasto pozyskało ponad 5,6 mln złotych dofinansowania z RPOWŁ.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o