Udany występ skierniewickich szachistów na Mistrzostwach Polski w Katowicach

0
324

W dniach 6-9 sierpnia w Katowicach odbywały się Mistrzostwa Polski Młodzików i Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych, gdzie wśród 946 szachistów z całego kraju było 17-tu podopiecznych trenera Bogusława Bodera z klubu działającego przy szkole podstawowej nr 5 w Skierniewicach.

Szachiści przywieźli do domu dwa medale z turnieju szachów błyskawicznych – Zuzanna Łukasik i Jakub Mechliński zajęli III pozycje na podium w grupie do lat 10. Wyczerpani po udanych mistrzostwach w Serbii (Jakub 2 medale indywidualne i 1 drużynowy, Zuzanna – medal drużynowy, miejsca w 1 dziesiątce w zawodach indywidualnych) pokazali, że pomimo zmęczenia i nieprzespanej nocy (powrót o 3 nad ranem) można walczyć o najwyższe miejsca w Polsce. Zuza także w szachach szybkich otarła się o medal – zajęła wysokie IV miejsce. Gratulacje!

Pozostali członkowie Piątki także dali z siebie wszystko. Mieliśmy swoich reprezentantów w grupie najmłodszej C8 – Antoni Bartosik, Włodzimierz Psyk, Jan Dudek i Jacek Adamala dzielnie stawiali swoje pierwsze szachowe kroki na tak dużym turnieju i zdobywali doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłorocznych mistrzostwach.

Grupa D10 – oprócz Zuzi w tej grupie grała Maria Sokół, Anna Nowacka oraz Julia Hanuszkiewicz. Wszystkie dziewczyny spisały się wspaniale. Maria po ciężkich bojach na ME (medal indywidualny i drużynowy oraz IV miejsca) zagrała bardzo dobry turniej i zajęła wysokie VI miejsce w blitzu, trochę niższe – XVII w szybkich. Maria zarówno w Serbii, jak i w Katowicach wykazała się dużą wiedzą i postawą godną najlepszych sportowców. Julia i Ania także dawały z siebie wszystko – Julia miejsce XV w blitzu, Ania – XX. Czyli wszystkie dziewczyny z Piątki w pierwszej dwudziestce!

Grupa C10 – Mateusz Wysocki, Franek Bartosik i Filip Nowicki – pięknie walczyli w Katowicach i uplasowali się kawałek dalej za Jakubem, ale już zapowiedzieli, że w przyszłym roku tak łatwo się nie poddadzą!

Grupa C12 – Maciej Strzelecki oraz Maciej Ciesielski – turniejowi przeciwnicy naszych dwóch szachistów okazali się bardzo mocni i w efekcie dwóch Maciejów zajęło dalsze miejsca w klasyfikacji generalnej – oni także czekają na rewanż w 2016 roku.

Grupa C14 – Radek Psyk oraz Maciej Rak. Radek – czołowy zawodnik w kraju, który we wcześniejszych latach zawsze zajmował miejsce na podium na mistrzostwach, tym razem w blitzu uplasował się na X, a szachach szybkich na XIII miejscu, rozgrywając wszystkie partie na pierwszych szachownicach. Miał za sobą bardzo trudny, męczący występ na Ekstralidze w Ustroniu i udane Mistrzostwa Europy w Serbii (2 medale indywidualne). Tej klasy sportowiec z pewnością szybko odzyska właściwą sobie formę. Maciej zajął kawałek dalsze miejsca, ale także ma na koncie kilka naprawdę udanych partii z silnymi zawodnikami.

Grupa C16 – nasz reprezentant Michał Słomczewski blitza skończył na XX pozycji. Michał jest zawodnikiem bardzo pracowitym i w kolejnych latach będzie dalej rozwijał swoje szachowe umiejętności.

Gratulacje dla wszystkich zawodników i trenera, który nie kryje zadowolenia z bardzo udanych występów swoich podopiecznych na Mistrzostwach Polski i Europy.