Strona głównaWiadomościUroczyste odsłonięcie pomnika "Przed Bitwą Warszawską Skierniewice 1920-2020"

Uroczyste odsłonięcie pomnika „Przed Bitwą Warszawską Skierniewice 1920-2020” [ZDJĘCIA, FILM]

- REKRAMA -

Zobacz galerię [34]
Adam Sobieszek
Zobacz galerię [34]
Jeden pomnik i cztery osoby: Marszałek Józef Piłsudski,  Francuz Charles de Gaulle, węgierski polityk Pal Teleki i naczelny ataman armii ukraińskiej Symon Petlura.

Dziś w Skierniewicach oficjalnie odsłonięto pomnik Przed Bitwą Warszawską – Skierniewice 1920 -2020. Na Placu Dworcowym w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej stanęły cztery postacie, które uosabiają współpracę między narodami w trudnych chwilach. Prawdopodobnie jest to jedyny pomnik nawiązujących do tegorocznych obchodów jubileuszu. 

– Ten rok jest szczególnym czasem. Ze względu na sytuacje epidemiczną wiele przedsięwzięć musieliśmy przesunąć – mówi Jan Kowalski, dyrektor biura programu ”Niepodległa”- Przykładem są Skierniewice, gdzie dzisiejsze uroczystości winny się odbywać w połowie sierpnia. Mimo to, jestem zadowolony że dziś uczestniczymy w zwieńczeniu tego dzieła. 

Z tej okazji do Skierniewic przyjechał wicepremier, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, który przypomniał początki, kiedy ta inicjatywa pojawiła się w głowach skierniewickich społeczników. 

– Urzekło mnie to, że pomysł zrodził się oddolnie. Kiedy dwa lata temu idea ta pojawiła się w Ministerstwie za sprawą pana Mariana Grochowskiego, przyklasnąłem jej – mówił po uroczystym odsłonięciu wicepremier – dziś widzę piękną cześć Skierniewic z pięknym nawiązaniem do historii, której udziałem było to miasto. Współpraca międzynarodowa wobec złu zawsze jest ponadczasowa i dlatego też warto o niej mówić. Warto w takie inicjatywy inwestować.

Prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk z kolei mówił o przywiązaniu mieszkańców do historii. Przykładem tego jest właśnie Plac Dworcowy 

– Miejsce tuż przed wejściem na dworzec PKP to miejsce, gdzie możemy znaleźć ślady wielu wydarzeń naszej, nie tylko polskiej historii. Dziś jest pomnik, ale wcześniej pojawiła się tablica upamiętniająca wydarzenia sprzed wieku. Jest też miejsce poświęcone spalonym  więźniom Pawiak. Każdego roku mieszkańcy, stowarzyszenia, harcerze spotykają się przy okazji okrągłych dat. Przez cały rok mieszkańcy Skierniewic dbają o te miejsca.

Od dziś w przestrzeni Skierniewic pojawił się niezwykły obiekt. Pomnik, jedyny na świecie, gdzie można spotkać osoby, które wywarły znaczny wpływ na historię naszego kontynentu.

Nowy pomnik w Skierniewicach [ZDJĘCIA]

1 KOMENTARZ

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dr hab

Dobrze ze doceniamy wkład WEGIER, FRANCJI a zwłaszcza UKRAINY w walce o wspolną sprawe

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE