Wczesne wykrycie raka piersi ratuje życie!

0
304
fot. WSZ Skierniewice

Województwo łódzkie jest jednym z sześciu w Polsce, w których rocznie występuje najwięcej zachorowań na raka piersi. Skierniewicki szpital prowadzi otwartą pracownię badań mammograficznych, w której codziennie bezpłatnie i bez skierowania można się przebadać.

Nowotwory piersi są aktualnie największym i wciąż narastającym problemem onkologicznym, dotyczącym krajów rozwiniętych i rozwijających się. Z danych gromadzonych w Krajowym Rejestrze Nowotworów wynika, że w latach 2008 – 2011 w województwie łódzkim, rak piersi był niemal co czwartym rejestrowanym nowotworem u kobiet. W 80 proc. przypadków ten rodzaj schorzenia rozwija się po 50-tym roku życia.

W tym okresie w województwie łódzkim notowano łącznie 4 851 nowych przypadków zachorowań. Jedynym skutecznym działaniem profilaktycznym, zapobiegającym chorobie, są badania mammograficzne.

– Od dłuższego czasu w mediach jest prowadzona kampania informacyjna o konieczności przeprowadzania takich badań, zaangażowane są w nią również osoby znane, a mimo to efekty kampanii są mizerne. – mówi dr n. med. Jacek Sawicki, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Skierniewicach. – Dlatego powinniśmy zachęcać do udziału w nich, bo wczesne wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości daje szanse na wyleczenie.

Badania mammograficzne można wykonać w skierniewickim szpitalu. W 2011 roku, przy współudziale funduszy unijnych zakupiono nowoczesny mammograf.

Badania mammograficzne wykonujemy bezpłatnie i bez skierowania dla kobiet w wieku 50-69 lat w terminie dogodnym dla pacjentki. Wystarczy wcześniej zadzwonić do nas i umówić się na wizytę w godzinach naszej pracy, następnie przyjść z dowodem osobistym. – informuje lek. med. Stanisław Gołębiewski, Kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej skierniewickiego szpitala.

Co ważne, badania wykonywane nowoczesnym mammografem w skierniewickim szpitalu, pozwalają na wykrycie nie tylko zmian już występujących u pacjentki, ale również na wykrycie miejsc, w których potencjalnie może dojść do zmian chorobowych w najbliższych latach. Dzięki temu zagrożenia mogą być wykryte w bardzo wczesnym stadium, co pozwala zapobiec rakowi piersi jeszcze przed wystąpieniem zmian chorobowych.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach wykonuje kompleksowe badania mammograficzne. W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek podejrzenia wystąpienia zagrożenia nowotworem piersi pacjentki mają wykonywane pogłębione badania mammograficzne, następnie są objęte opieką onkologiczną w czasie dokładnego zdiagnozowania, ewentualnego zabiegu operacyjnego aż do okresu opieki pooperacyjnej. Takiej możliwości nie dają dość popularne w Polsce ruchome mammobusy.

Pracownia Mammografii znajduje się w Dziale Diagnostyki Obrazowej na najniższej kondygnacji budynku głównego skierniewickiego szpitala przy ul. Sobieskiego 4. Zapisy na badania są prowadzone pod nr tel. 46 834 08 54.

- Reklama -

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o