WielkaMoc – spędźmy wspólnie przedświąteczny czas

Materiał partnera

0
2355
Zobacz galerię [5]
UM Skierniewice
Zobacz galerię [5]

WielkaMoc w Skierniewicach – tydzień przed świętami miejski rynek zamieni się w przestrzeń rodzinnych atrakcji. Wszystko po to, by zachęcić mieszkańców do wspólnego spędzania czasu.

 

Czas przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem w Skierniewicach od kilku lat łączy się z wydarzeniami organizowanymi na centralnym placu miasta. I choć początkowo pomysł był w pewnym sensie eksperymentem, dziś wiadomo, że skierniewiczanie przyzwyczaili się do wspólnego spędzania okresu przedświątecznego. Pozytywnie wpłynęło to także na wizerunek rynku, który kilka razy do roku staje się przestrzenią do aktywnego spędzania czasu.

Podobnie jak w latach poprzednich, czas przed Wielkanocą poprzedzi jarmark oraz rodzinne wydarzenie – WielkaMoc. Jarmark będzie otwarty od 11 do 14 kwietnia, natomiast rodzinne wydarzenie wypełni czas w najbliższą niedzielę – 14 kwietnia.

W programie imprezy jak zwykle sporo atrakcji, w tym występy iluzjonistów, zabawy na dmuchańcach, park linowy, przejażdżki bryczką oraz pokazy i koncerty dziecięcych zespołów. Wszystko będzie odbywało się na głównym rynku miasta od godziny 10:00 do 16:00. Szczególnie atrakcyjna wydaje się być strefa warsztatowa, gdzie najmłodsi wspólnie z rodzicami i opiekunami będą mogli przygotować wyjątkowe wielkanocne ozdoby – stroiki, plecionki czy ciasteczka.

Początkowo wydarzenia poprzedzające święta na skierniewickim rynku organizowane były nieco eksperymentalnie. Czy dziś, po czterech latach funkcjonowania tej formuły można stwierdzić, że się sprawdziła? Pytamy Krzysztofa Jażdzyka prezydenta Skierniewic.

Prezydent Miasta Skierniewice Krzysztof Jażdżyk: Jak najbardziej tak! Faktycznie początkowo zastanawialiśmy się, czy uda się ożywić nasz skierniewicki rynek w okresie przedświątecznym. Przez lata była to przestrzeń, do której trudno było zaprosić skierniewiczan. Dobrze sprofilowana oferta pozwoliła zmienić ten stan rzeczy. Cieszę się, że skierniewicki rynek stał się miejscem wspólnych inicjatyw mieszkańców. Bardzo często w czasie naszych jarmarków słyszę, jak skierniewiczanie składają sobie życzenia. Nie bez znaczenia są także rodzinne wydarzenia. Przed Wielkanocą również mamy takową imprezę. To czas na chwilę przerwy w przedświątecznych przygotowaniach, która może być spożytkowana np. z najmłodszymi członkami naszych rodzin.

Wyciągamy dzieci sprzed komputerów, proponując wspólną zabawę i często ciekawe zajęcia…

Krzysztof Jażdżyk: Dokładnie o to chodzi. Często narzekamy, że najmłodsi nie chcą odchodzić od monitorów, w praktyce jednak wszystko zależy od alternatywy, jaką im się dostarczy. W tym przypadku wspólne zabawy na świeżym powietrzu czy rodzinne warsztaty artystyczne pozwalają rozbudzić w dzieciach zainteresowanie i zająć je na dobrych kilka chwil. Gdy widzę, jak dzieciaki wspólnie z rodzicami i opiekunami szykują świąteczne ozdoby, wiem, że nasza praca włożona w kreowanie nowych miejskich inicjatyw ma sens. Oby tak dalej!

Trzeba przyznać, że skierniewiczanie coraz aktywniej wychodzą w przestrzeń miejską. To widać przecież nie tylko na przykładzie inicjatyw przedświątecznych.

Krzysztof Jażdżyk: Proszę sobie przypomnieć chociażby rekordową paradę na Święcie Kwiatów, Owoców i Warzyw. Tworzą ją w największej mierze właśnie nasi mieszkańcy. To kilka tysięcy osób, które angażują się w to, by Skierniewice w wyjątkowy wrześniowy weekend wyglądały niepowtarzalnie. Mamy coraz więcej oddolnych inicjatyw, coraz więcej akcji charytatywnych, coraz liczniejszą frekwencję na różnorodnych kulturalnych i sportowych wydarzeniach… Hasło “Kocham Skierniewice!” jest już nie tylko sloganem. Dziś widać, że skierniewiczanie naprawdę zaprzyjaźnili się ze swoim miastem!

ULubione miasto pszczół – 1500 miododajnych sadzonek ponownie trafi do skierniewiczan

Ponad 1500 sadzonek drzew i krzewów zostanie rozdanych podczas niedzielnej WielkiejMocy na głównym rynku miasta. Akcja jest kolejną odsłoną inicjatywy Rejonowego Koła Pszczelarzy w Skierniewicach, którą mocno wspiera skierniewicki samorząd.

Idea jest prosta – chodzi o sadzenie miododajnych drzew i krzewów, które będą stanowiły odpowiednie zaplecze pokarmowe dla pszczół. W mieście już po raz drugi akcja nabiera tak dużego rozmachu. Dzięki współpracy ratusza oraz lokalnych pszczelarzy do rąk skierniewiczan trafi ponad 1500 wyjątkowych sadzonek. Wśród proponowanych roślin znajdą się: pigwowiec, lipa, dereń jadalny, rokitnik pospolity, trzy gatunki wierzb, śnieguliczka, robinia akacjowa, grochodrzew, jarząb pospolity czy przegorzan.

Oprócz otrzymania prezentu w postaci sadzonki mieszkańcy będą mogli zasięgnąć fachowej porady dotyczącej pielęgnacji rośliny oraz zdobyć wiedzę dotyczącą mozolnej pracy pszczół. Drzewka będą rozdawane w specjalnym namiocie usytuowanym na skierniewickim rynku.

- Reklama -

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments