fbpx

- REKRAMA -

Strona główna Biznes Wózek widłowy wysokiego składowania - czy sprawdzi się w Twojej firmie?

Wózek widłowy wysokiego składowania – czy sprawdzi się w Twojej firmie?

Artykuł sponsorowany

Jednym z najczęściej wybieranych pojazdów transportu bliskiego do firm, obok wózków elektrycznych i spalinowych są wózki wysokiego widłowe składowania. Dziś, w naszym artykule, przyjrzymy im się bliżej, odpowiadając m.in. na pytanie: jakie uprawnienia są wymagane do obsługi wózków widłowych wysokiego składowania, w jakich sytuacjach warto zdecydować się na zakup tych pojazdów i na jakie parametry szczególnie zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Wózki widłowe wysokiego składowania swoją charakterystyczną nazwę wywodzą oczywiście od typu głównego zadania, do jakiego są przeznaczone – czyli składowania towarów na dużych wysokościach. Ten rodzaj prac magazynowych jest zdecydowanie jednym z najbardziej wymagających i niebezpiecznych zadań powierzanych na co dzień operatorom wózków widłowych. Wymaga precyzji, umiejętności koncentracji oraz łatwości w oszacowaniu odległości. Ponadto bardzo ważne jest, aby operatorzy wózków widłowych wysokiego składowania byli odpowiedzialnymi pracownikami, którzy z łatwością potrafią w mgnieniu oka znaleźć rozwiązanie w każdej sytuacji, czego wymaga nieraz operowanie na kilku/ kilkunastu metrach widłami obciążonymi dużym ładunkiem.

Wózek widłowy wysokiego składowania – kiedy warto go kupić?

Decyzja o zakupie każdego większego sprzętu, maszyny czy urządzenia powinna być rozsądna i przemyślana. Koszt zakupu wózka widłowego wysokiego składowania, ze względu na wymaganą doskonałą jakość tego sprzętu, gwarantującą bezpieczeństwo ładunku i operatora, nie jest wcale najniższy. Z drugiej strony są sytuacje, w których to właśnie zakup wózka widłowego wysokiego składowania stanowi zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż zakup innych pojazdów o mniejszej wysokości podnoszenia.
Kiedy warto zdecydować się na zakup wózka widłowego wysokiego składowania?
Tego typu wózki szczególnie dobrze sprawdzają się w stosunkowo niewielkich magazynach, gdzie korytarze są dość ciasne, natomiast regały wysokie. Przykładowo, wózki widłowe wysokiego składowania Cesab dzięki swojej zwrotności umożliwiają wykonywanie bezpiecznych manewrów nawet na niewielkich przestrzeniach. Natomiast ich maksymalna wysokość podnoszenia, wynosząca nawet do 10-13 metrów (w zależności od marki i rodzaju pojazdu), stanowi znaczące ułatwienie w magazynowaniu towarów na dużych wysokościach.
Nie oznacza to jednak, iż wózki widłowe wysokiego składowania nadają się tylko do pracy w bardzo wysokich pomieszczeniach – na rynku istnieją także wózki wyposażone w krótsze maszty, które z powodzeniem sprawdza się w pracy w stosunkowo niskich magazynach.
Jednak główną zaletą łącząca wszystkie wózki widłowe wysokiego składowania jest przede wszystkim niesamowita zwrotność i łatwa manewrowość, ułatwiajaca pracę m.in w:
– magazynach;
– firmach logistycznych;
– centrach dystrybucji.

Podział wózków widłowych wysokiego składowania

Kategoria wózków widłowych wysokiego składowania obejmuje dwa rodzaje tych wózków:
– wózki jezdniowe podnośnikowe boczne typu Reach Truck;
– wózki jezdniowe podnośnikowe, w tym wózki specjalizowane z operatorem podnoszonym razem z ładunkiem.
Prowadzenie wózków z obydwu tych rodzajów wymaga odpowiednich kwalifikacji i ukończenia stosownych szkoleń. Zatem jeśli decydujesz się na zakup wózków widłowych wysokiego składowania do Twojej firmy, sprawdź czy pracownicy oddelegowani do ich obsługi posiadają stosowne uprawnienia.
W przypadku wózków jezdniowych bocznych wystarczające jest posiadanie uprawnień na wózki widłowe kategorii IIWJO. Natomiast w przypadku drugiego typu wózków widłowych wysokiego składowania potrzebne jest uzyskanie certyfikatów wyższej kategorii – czyli IWJO.
Uprawnienia obydwu kategorii zdobyć można zdając państwowy egzamin na wózki widłowe przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.

Na co zwracać uwagę kupując wózek widłowy wysokiego składowania?

Tak samo jak w przypadku zakupu innych rodzajów wózków widłowych, istnieje szereg parametrów, na które warto zwracać uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie wózka widłowego wysokiego składowania.
1. Przede wszystkim należy podjąć decyzję, czy kupowany sprzęt ma być nowy czy używany.
2. Następnym krokiem jest wybór marki (warto zdecydować się na wybór marki, która cieszy się uznaniem i jest na rynku już od dłuższego czasu, tak jak np. Toyota-Widłowe, Cesab czy Manitou).
3. Gdy przystępujemy do poszukiwań, należy dokładnie określić parametry wózka widłowego wysokiego składowania jakimi jesteśmy zainteresowani: udźwig, maksymalną wysokość podnoszenia, dowolność dotyczącą kierunków jazdy oraz inne dodatkowe informacje, które są istotne dla pracy sprzętu: typ zasilania oraz prędkość jazdy.
4. Poza powyższymi informacjami, bardzo ważne jest także sprawdzenie wymiarów samego pojazdu, w celu sprawdzenia czy będzie on mógł swobodnie poruszać się po naszym magazynie.
5. Ponadto, dokonując zakupu wózka widłowego wysokiego składowania pamiętajmy o zapewnieniu bezpieczeństwa operatorowi pojazdu, zwracając uwagę na występowanie elementów budowy takich jak np.: osłona dachu.
6. Równie istotne kwestie to sprawdzenie możliwości serwisowania, dokupienia części zamiennych oraz uzyskania gwarancji czy rat na zakup wózka widłowego wysokiego składowania.

Wózki widłowe wysokiego składowania nadają się głównie do prac takich jak: przewożenie ładunków między wąskimi regałami, składowanie blokowe oraz transport wewnętrzny długich ładunków i do tych prac powinny być wykorzystywane, aby uzyskać optymalne efekty pracy.

Wózki widłowe wysokiego składowania – podsumowanie

Wózki widłowe wysokiego składowania są jednymi z pojazdów magazynowych, które wymagają od pracowników największego stopnia koncentracji i podwyższonych umiejętności. Jednak, z uwagi na ich zmaksymalizowaną wysokość podnoszenia oraz doskonałą zwrotność, nie sposób zastąpić ich innymi rodzajami wózków, cechujących się znacznie niższą maksymalną wysokością podnoszenia.
Wybór wózków widłowych wysokiego składowania jest idealnym rozwiązaniem dla każdej firmy, która dba o optymalne zagospodarowanie przestrzeni. Wózki tego typu łatwo wykonują manewry, nawet w ciasnych korytarzach, a wybrane rodzaje posiadają nawet możliwość poruszania się w każdym z czterech kierunków, bez konieczności zawracania i dokonywania skomplikowanych czynności, co znacznie ułatwia pracę operatorów tych wózków widłowych.

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj także:

Skierniewice: Niecałe 3 tygodnie cieszył się z posiadania prawa jazdy

25 listopada 2020 roku policjanci ruchu drogowego zatrzymali prawo jazdy 18-letniemu mężczyźnie, który w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 131 km/h. W środę 25 listopada...

Więcej zieleni na skierniewickim Rynku [ZDJĘCIA]

Zieleń miejska kontra miejsca postojowe – przed takim dylematem stoją samorządy miejskie w całej Polsce. Problem ten jest również widoczny w Skierniewicach.  Co prawda...

Informacja Zakładu Wodociągów i Kanalizacji „WOD-KAN” Sp. z o.o.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji „WOD-KAN” sp. z o.o. przypomina, że z uwagi na zbliżający się okres zimowy właściciele nieruchomości lub osoby działające w ich...

Sytuacja epidemiologiczna w Skierniewicach i zamieszanie z nowymi danymi związanymi z COVID-19

Od wczoraj (24.11.) zostały zmienione zasady, na jakich podawane będą nowe dane związane z COVID-19. Od początku pandemii raporty dotyczące powiatu skierniewickiego podawane były przez...

Energetyka Cieplna mocno inwestuje w efektywność i ekologię!!!

Na terenie ciepłowni rozpoczęto prace związane z budową elektrociepłowni. Zadanie polega na budowie kogeneracji składającej się z czterech agregatów zasilanych gazem ziemnym. Ich łączna...

Sytuacja epidemiologiczna w Skierniewicach z dnia 23.11.2020 r.

Komunikat Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi z dnia 23.11.2020 r. przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu i miasta Skierniewice i powiatu skierniewickiego związaną z koronawirusem...

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

Bal Noworoczny 2019 w Skierniewicach [ZDJĘCIA+FILM]

W sobotę (26.01.) odbył się Bal Noworoczny 2019. Gości witał prezydent Krzysztof Jażdżyk i przewodniczący Rady Miasta Skierniewice Andrzej Melon. Około 500 osób bawiło...

Studniówka 2019 w Ekonomiku [ZDJĘCIA+FILM]

W sobotę (09.02) odbyła się największa studniówka w Skierniewicach. Maturzyści z Zespołu Szkół Nr 3 mieli swój bal na hali OSiR. Dobrej zabawy i...

Bal charytatywny w Starostwie Powiatowym 2019 [ZDJĘCIA+FILM]

W sobotę (16.02) w Starostwie Powiatowym w Skierniewicach po raz kolejny odbył się Bal Charytatywny. Dochód z balu przekazano na rzecz Powiatowej Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej...

Bal Noworoczny 2020 w Skierniewicach [ZDJĘCIA]

W sobotę (11.01) odbył się Bal Noworoczny 2020. Gości witał prezydent Krzysztof Jażdżyk i przewodniczący Rady Miasta Skierniewice Andrzej Melon. Jak co roku, część...

Studniówka 2019 w Budowlance [ZDJĘCIA+FILM]

W sobotę (19.01) rozpoczął się tegoroczny sezon studniówkowy. Jako pierwsi bawili się uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1. W balu studniówkowym wzięło udział ponad...

KOMENTARZE