Strona głównaWiadomościWraca płatne parkowanie w centrum Skierniewic

Wraca płatne parkowanie w centrum Skierniewic

- REKRAMA -

Wraca płatne parkowanie w centrum Skierniewic. Uchwałę w tej sprawie podjęli na ostatniej sesji miejscy radni. To kolejna już uchwała i próba dotycząca parkingów w centrum miasta.

 

Płatne, czy niepłatne mają być parkingi w centrum – władze Skierniewic wykazują w tej kwestii duże niezdecydowanie. Cztery lata temu zlikwidowały wprowadzone jeszcze przez poprzednika opłaty za parkowanie. Po roku próbowały płatną strefę przywrócić. Służby wojewody zakwestionowały wtedy zapisy mówiące o pierwszej godzinie bezpłatnej. W odpowiedzi Skierniewice na kilka lat z pomysłu opłat zrezygnowały. Dzisiaj do niego wracają.

Za pierwszą godzinę kierowcy zapłacą złotówkę, za drugą 1.20 zł, trzecia kosztować będzie 1.40 zł., by od czwartej powrócić do jednego złotego za każdą godzinę. Opłaty za postój obowiązywać będą w Rynku i w ulicach Żwirki i Senatorskiej.

– Po konsultacjach z mieszkańcami i przedsiębiorcami postanowiliśmy przywrócić strefę płatnego parkowania – mówi prezydent Krzysztof Jażdżyk. – Konieczne jest wymuszenie większej rotacji parkujących tu samochodów, musimy również uporządkować to co dzieje się dzisiaj na rynku – dodaje wskazując parkujące koło fontanny, na środku rynku samochody.

Na sesji rady miasta w dyskusji na ten temat aktywnie uczestniczył radny Roman Czyżewski, który postulował, by zdjąć uchwałę z porządku obrad i jeszcze się nad nią zastanowić. Radny ma wątpliwości czy opłaty nie spowodują wyludniania się rynku. Dopytywał też, czy na pewno trzeba wymieniać parkometry, co miasto zamierza zrobić. Postulował też wprowadzenie pół godziny bez opłat. Takie rozwiązania stosowane są w niektórych samorządach, chociażby w sąsiednim Łowiczu.

Według władz Skierniewic wprowadzenie 30 minut zwolnionych z opłat jest prawnie niemożliwe.

– Jeśli przyjmujemy, że pierwsza godzina, czy też inny określony czas kosztować będzie zero, to progresja od tej stawki też wynosi zero – mówi wiceprezydent Eugeniusz Góraj. – To jest nieprawne rozwiązanie i z tego skorzystać nie możemy.

To co w Skierniewicach jest niemożliwe z powodzeniem funkcjonuje od sześciu lat w Łowiczu.

– Jeśli chodzi o strefę płatnego parkowania zgodnie z przepisami prawa ustalana jest stawka za pierwszą godzinę – mówi naczelnik wydziału spraw komunalnych łowickiego urzędu miasta Paweł Gawroński. – Każda kolejna jest mnożona razy współczynnik ustawowy, w związku z czym mamy ustaloną stawkę obligatoryjną. W tej chwili zmieniły się jeszcze przepisy dotyczące wysokości maksymalnej stawki, ale one dotyczą miast powyżej stu tysięcy mieszkańców. Jeśli chodzi o naszą strefę płatnego parkowania pierwsze pół godziny jest nieodpłatne, natomiast stawka za pierwszą godzinę parkowania została przez radę gminy uchwalona zgodnie z przedstawioną radzie kalkulacją. Nieodpłatne pół godziny to jest ukłon w stronę naszych przedsiębiorców i osób, które chcą zrobić szybkie zakupy. Nadzór prawny wojewody nie zakwestionował nam treści uchwały, wnosimy zatem, że działamy zgodnie z prawem. Jest to opłata lokalna i korzystamy z niej, nasi mieszkańcy również – dodaje naczelnik z Łowicza.

W punkcie piątym artykułu 13 b Ustawy o Drogach Publicznych czytamy „Przy ustalaniu stawek uwzględnia się progresywne narastanie opłaty przez pierwsze trzy godziny postoju, przy czym progresja nie może przekraczać powiększenia stawki opłaty o 20% za kolejne godziny w stosunku do stawki za poprzednią godzinę postoju. Stawka opłaty za czwartą godzinę i za kolejne godziny postoju nie może przekraczać stawki opłaty za pierwszą godzinę postoju”.

Wydaje się więc, że prawo mówi o progresywnym narastaniu opłat w stosunku do pierwszej całej godziny, nie ma w nich słowa, że pierwsze pół godziny darmowe być nie może.

Opłaty za parkowanie w Skierniewicach nie wydają się wysokie.

– Stawki jakie zaproponował prezydent określę jako średnie – mówi wiceprezydent Eugeniusz Góraj. – Nie odbiegają one od tych, które były poprzednio. Nie jest intencją, żeby na parkowaniu zarabiać duże pieniądze, chociaż nie jest to przedsięwzięcie deficytowe – dodaje wiceprezydent.

4 KOMENTARZE

guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hans

Żenujący jest ten jażdzyk. Przecież na początku pierwszej kadencji zlikwidował płatne parkowanie twierdząc, że będzie to niezwykle korzystne dla intensyfikacji handlu w rynku (czytaj: znajomych handlowców). Teraz „po konsultacjach z (…) i przedsiębiorcami” przywraca płatne parkowanie aby zwiększyć rotację pojazdów. To jak to jest, prezydent nie wie co robi czy „przedsiębiorcy” nie bardzo wiedzą czego chcą?
A mieszkańcy kamienic w rynku to chyba nie powinni być zainteresowani większą rotacją, bo to przecież więcej hałasu i spalin. Kto tu jest „myślący inaczej”?

anna

W Sochaczewie również pierwsze 30 minut jest darmowe. Trzeba tylko wydrukować bilecik.

Aleksander

Radny Roman Czyżewski słusznie postulował wprowadzenie 30 minut za darmo tak jak jest to w innych miastach czemu nie u nas zastosować sprawdzone rozwiązanie z innych ościennych miast – a tak na marginesie czy pracownicy ratusza mogą za darmo parkować czy tez muszą płacić tak jak pozostali mieszkańcy jestem bardzo ciekawy bo różne opinie na rynku krążą i jeszcze jedno panie prezydencie mamy nadzieje że jako właściciele sklepów w rynku nie stracimy na tych zmianach i mieszkańcy będą przyjeżdżać do rynku a nie będą wybierać marketów gdzie można za darmo zaparkować zobaczymy czy płatny parking od początku bez możliwości parkowania… Czytaj więcej »

mieszkaniec

Brawo!!! Centrum zawalone samochodami pracujących w okolicy osób, które stoją całe dnie, podczas gdy normalni mieszkańcy chcąc wejść do banku czy załatwić coś w urzędzie miasta w maksymalnie kilkadziesiąt minut, muszą długo szukać miejsc do parkowania. Pierwsza godzina za darmo bo w centrum TRZEBA czasem coś załatwić (choćby opłacić podatek czy śmieci Panie Prezydencie), ale za to objąć tym również Żwirki od Jagiellońskiej do Reymonta i Jagiellońską od Żwirki do Mszczonowskiej. Wtedy się okaże kto naprawdę musi parkować w centrum…

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE