Wróg u bram

- REKRAMA -

Zobacz galerię [7]
Zobacz galerię [7]
W tym roku, już niebawem, bo 15 sierpnia będziemy obchodzić setną rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. To jeden z punktów zwrotnych w Polskiej historii oraz wspaniałe zwycięstwo naszej armii. Pierwsze lata niepodległości nie były łatwe.

Samo ustalenie granic odrodzonego kraju doprowadziło do wojen niemal z każdym sąsiadem. Czasy były skomplikowane, a polityka wyjątkowo trudna. Stary porządek świata legł w gruzach po zakończeniu I wojny światowej, a nowa równowaga sił rodziła się w bólach. Przez Europę przetoczyła się fala rewolucji, dająca początek wielu nowym państwom. Niektóre z nich istniały tak krótko, że przeszły do historii pod nazwą sezonowych. Warto tutaj wspomnieć takie „egzotyczne” twory jak Słowacka Republika Rad czy Bawarska Republika Rad.

Wielkie mocarstwa chwiały się w posadach, a niedawne potęgi jak Cesarstwo Niemieckie Austro-Węgry zniknęły z map. Chaos, który zapanował w Europie sprawił, że sytuacja geopolityczna była bardzo niestabilna i podlegała dynamicznym zmianom. Koła historii nie tylko kręciły się szybciej, ale również jeździły bez składu i ładu.

A jak wyglądała sytuacja w naszym mieście? W tym tygodniu przedstawię Państwu kilka wydarzeń z tego niespokojnego czasu, jakie miały miejsce w naszym mieście.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE