Wymień stare urządzenia na roślinę do sadzenia 2019

0
10972

W sobotę 15 czerwca odbędzie się dziewiąta już akcja pod hasłem „Wymień stare urządzenia na roślinę do sadzenia”. Po raz drugi zbiórka będzie miała miejsce przy ulicy Rawskiej 58 (parking żłobka miejskiego Iskierka). W godz. 9.00-14.00 każdy mieszkaniec w zamian za przyniesiony zużyty sprzęt lub baterie otrzyma punkty, które wymieni na wybrane sadzonki roślin. Im więcej punktów zgromadzi, tym większy będzie miał wybór roślin.

 

Buddleja, Pachysandra, Jagoda kamczacka, Róża pnąca, Pigwowiec, Azalia, Hortensja pnąca, Borówka amerykańska, Kiścień Rainbow, Wrzos, Perovskia, Magnolia  to tylko niektóre z dostępnych podczas zbiórki gatunków roślin. Sadzonki roślin są eko-nagrodą za prawidłową postawę i wzorowe postępowanie ze zużytym sprzętem eie. Najważniejszy jest jednak aspekt edukacyjny, czyli uświadamianie mieszkańców, że tego typu odpadów nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci i należy z nimi postępować w odpowiedni sposób.

Można śmiało powiedzieć, że z roku na rok rośnie świadomość mieszkańców, którzy coraz liczniej korzystają z tej możliwości pozbycia się elektrośmieci. W ubiegłym roku, pomimo ulewnego deszczu, udało się zebrać ponad 15 ton elektroodpadów, ponad 500 kg baterii i rozdać ponad 1000 sadzonek roślin. To wszystko jest możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców oraz rosnącej świadomości ekologicznej. Dodatkową motywacją dla uczestników akcji jest przyjemność jaką daje pielęgnowanie roślin, które otrzymali w zamian za przyniesione elektroodpady. Wielu rodziców przychodzi z dziećmi, dzięki czemu od najmłodszych lat poznają one zasady selektywnej zbiórki. To bardzo motywuje do organizowania tego typu akcji, jak widać bardzo potrzebnych mieszkańcom Skierniewic.

Jeśli masz w domu, garażu, strychu zużyty sprzęt (lodówka, telewizor, kuchenka, komputer, elektronarzędzia itp.)  lub zużyte baterie zrób coś pożytecznego dla środowiska: Nie chomikuj – przekaż je w dobre, nieprzypadkowe ręce!

Obecnie każdy konsument ma kilka możliwości prawidłowego pozbycia się elektroodpadów. Można zlecić odebranie elektroodpadów specjalistycznej firmie, jak również oddać je w sklepie w momencie zakupu nowego sprzętu tego samego typu. Sprzęt małogabarytowy (czyli zużyty sprzęt, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 25 cm) można oddać w dużym markecie bez konieczności kupowania nowego. Stary sprzęt można też oddać w miejscu dostawy nowego lub zawieźć do gminnego punktu selektywnego zbierania (PSZOK). Ostatnia możliwość to pozostawienie go w serwisie zajmującym się naprawą, gdy koszt naprawy jest wyższy niż cena zakupu nowego urządzenia lub gdy naprawa jest nieskuteczna.

- Reklama -

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o