Czy zapłacimy więcej za ciepło? Energetyka Cieplna zapowiada podniesienie cen

1
1395

Energetyka Cieplna w Skierniewicach występuje do Urzędu Regulacji Energetyki w Łodzi z nowymi stawkami za ciepło. Spółka wnioskuje o podwyżkę na poziomie 4,6 procent.

Obecnie obowiązująca taryfa nie była zmieniana od ponad trzech lat. Jak mówi Jan Woźniak, prezes spółki, podwyżka, z którą do UKE wystąpiła energetyka, jest podyktowana wzrostem ceny za węgiel. W ciągu roku wzrosła ona o blisko 40 procent.

– W 2016 r. płaciliśmy za tonę 220 zł, zaś teraz jest to już 350 zł. Tą różnicę, rzędu 3,5 mln złotych jak na razie pokrywany ze swoich przychodów, co odbiją się mniejszymi możliwościami finansowania realizacji remontów naszej infrastruktury.

W opinii prezesa Woźniaka jest niemożliwym, aby obecna cena pozostała na dotychczasowym wysokości.

URE może sam wprowadzić znacznie wyższą podwyżkę, niż ta, o którą wnioskujemy. Musimy pamiętać, że ceny węgla, również i tego eksportowanego, nadal będą wzrastać.

Zgodnie z przepisami, zmianę taryfy spółka musi zgłosić na 60 dni przed wygaśnięciem obowiązującej. W Skierniewicach jest to 1 luty 2018 r. Jednakże opieszałość urzędników Urzędu Kontroli Energetyki powoduje, iż wiele firm, mimo zgłoszenia w terminie, nie otrzymało jeszcze opinii. Tak się zdarzyło w Łowiczu, gdzie wniosek taryfowy złożono w lipcu i jak do tej pory nie ma odpowiedzi.

– Nasz poprzedni wniosek składaliśmy pod koniec maja, zaś opinię otrzymaliśmy dopiero w grudniu. Należy pamiętać, że podwyżka musi zostać jeszcze opublikowana w odpowiednich dokumentach, więc ten czas jeszcze bardziej się wydłuża – podkreśla Jan Woźniak

1 KOMENTARZ

  1. no niewiem bo coroku jest podwyszka jak tak mozna czy chcecie doprowadzic ludzi do glodowej smierci jak zaplaca za medja ta na jedzenie nic nie zostanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here