Zarząd powiatu z wotum zaufania i absolutorium

0
1260

Starosta skierniewicki Mirosław Belina i cały zarząd powiatu otrzymali absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu.

 

Głosowanie poprzedziło rozpatrzenie raportu o stanie powiatu za rok 2018 i debata na ten temat, a także podjęcie uchwały w sprawie udzielenia wotum zaufania dla zarządu. Następnie starosta przypomniał najważniejsze założenia powiatowego budżetu.

– Uważam, że miniony rok zakończył się sukcesem. Mam tu przede wszystkim na myśli wykonanie inwestycji na bardzo wysokim poziomie. Przeznaczyliśmy na nie 26 procent budżetu czyli 6 mln zł. Mało który samorząd może się pochwalić takim wynikiem. Co ważne, nie zwiększyliśmy przy tym zadłużenia powiatu, a wręcz przeciwnie – zmniejszyliśmy go o 600 tysięcy złotych. Rok zakończył się zadłużeniem w wysokości 3 mln złotych, czyli tylko 12 procent. Wypracowaliśmy też nadwyżkę budżetową w wysokości ok. 1 mln 300 tys. zł.

Starosta podkreślił, że na prace zarządu złożyła się praca wielu osób i instytucji. Podziękował za współpracę wójtom gmin, mówił o dobrych relacjach z urzędem marszałkowskim i wojewodą łódzkim. Dzięki współpracy z innymi samorządami udało się wykonać wiele inwestycji drogowych.

– Wspólnie z gminą Nowy Kawęczyn wykonaliśmy drogę biegnącą przez Kwasowiec. Z gminą Skierniewice udało się zrealizować remont drogi z Dębowej Góry w stronę Rowisk – wylicza starosta Mirosław Belina. – Kolejna drogowa inwestycje to droga w gminie Głuchów sfinansowana po połowie przez nasze samorządy – dodaje starosta.

Ostatecznie za udzieleniem absolutorium opowiedziało się 11 radnych, czworo wstrzymało się od głosu.

Starosta pytany jakimi działaniami będzie się starał pozyskać wszystkie 15 głosów radnych mówi, że nie będzie to łatwe, ale będzie się starał.

– Radni reprezentują dziewięć gmin, w każdej z nich są konkretne rzeczy do zrobienia i potrzeby, które na pewno będą zgłaszać. Zrobimy wszystko by spełniać propozycje radnych, a przede wszystkim mieszkańców gmin powiatu skierniewickiego. Spodziewam się, że będą to wnioski o przebudowę dróg, budowę ścieżek rowerowych. Wielką szansą dla nas jest Fundusz Dróg Samorządowych. Czekamy na wyniki naboru, w którym złożyliśmy wniosek o przebudowę drogi z Bolimowa do Miedniewic. Wiemy też, że w kolejnych miesiącach będzie kolejny nabór i chcemy tę szansę wykorzystać. Nasze możliwości wkładu własnego są bardzo dobre, niemniej jednak dalej będziemy szukać partnerów. Wspólnie z gminami zrealizujemy tych zadań dużo więcej.

Starosta podziękował za udzielenie absolutorium. Kwiaty jakie otrzymał przekazał, jak określił, projektantowi budżetu i jego strażnikowi czyli pani skarbnik Ewie Ulanowskiej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o