Strona głównaBiznesZaskórniki – czy pojawiają się także u dorosłych?

Zaskórniki – czy pojawiają się także u dorosłych?

Materiał partnera

- REKRAMA -

Zaskórniki – charakterystyczne czarne kropki w okolicach nosa, czoła i brody, które bardzo często stanowią nieodłączny element okresu dojrzewania. Choć zaskórniki są typowe dla nastolatków, nie oznacza to, że nie mogą pojawić się u osób dorosłych. Jak się okazuje, także w ich przypadku mogą stanowić poważny problem, być przyczyną kompleksów dotyczących wyglądu skóry oraz tego, jak jest się postrzeganym przez innych. Czy istnieje skuteczny sposób na pozbycie się zaskórników? Podstawę powinno stanowić odpowiednie oczyszczanie twarzy.

Skąd biorą się zaskórniki?

Zaskórniki uznaje się za pierwszy etap rozwoju trądziku pospolitego (młodzieńczego), stąd też często określa się je mianem wykwitu pierwotnego. Powstają poprzez zablokowanie ujść gruczołów łojowych masą łojowo-rogową. Stąd zaskórniki to element charakterystyczny dla cery przetłuszczającej się, a więc trądzikowej, tłustej czy mieszanej. 

Powstawaniu zaskórników sprzyja także skłonność do niewłaściwej keratynizacji naskórka, która, tak jak skłonność do samego trądziku, może być uwarunkowana genetycznie. Keratynizacja to naturalny proces rogowacenia naskórka, który zwykle trwa około 28 dni. Wiąże się z przemieszczaniem się komórek skóry od jej najgłębszej warstwy w kierunku zewnętrznym. Jej efekt to pojawianie się na powierzchni naskórka martwych komórek skóry, które tworzą nieprzepuszczalną warstwę, a następnie ulegają złuszczeniu. Jeśli proces ten jest zaburzony, skóra robi się szorstka, matowa, a także zaczyna wytwarzać większe ilości sebum, co sprzyja namnażaniu się bakterii.

Rodzaje zaskórników

Możemy wyróżnić dwa rodzaje zaskórników, które różnią się między sobą wyglądem i zabarwieniem. Jak rozpoznać, z którym rodzajem zaskórników ma się do czynienia? Wyróżniamy:

  • zaskórniki zamknięte – posiadają bardzo jasne, białawe zabarwienie. W ich przypadku dochodzi do zatkania ujść gruczołów łojowych i nagromadzenia sebum oraz elementów warstwy rogowej naskórka tuż pod powierzchnią. Na skórze są widoczne jako bardzo drobne, białe grudki;
  • zaskórniki otwarte – ich zabarwienie jest bardzo ciemne (prawie czarne), przez co stają się widoczne na skórze. Potocznie określa się je wągrami (blackheads). Powstają poprzez zbieranie się nadmiaru łoju oraz komórek naskórka w ujściach gruczołów łojowych. Swoje charakterystyczne zabarwienie uzyskują poprzez utlenianie keratyny.

Co nasila zaskórniki?

Choć zaskórniki to objaw typowy dla cery trądzikowej, a więc często okresu dojrzewania, istnieją także inne czynniki, które mogą świadczyć o ich obecności lub nasilać objawy trądziku zaskórnikowego, przez co wągry mogą wystąpić u dorosłych osób. Zalicza się do nich:

  • niewłaściwe oczyszczanie twarzy;
  • złą dietę – przede wszystkim dużą ilość cukrów prostych w pożywieniu, oprócz tego nabiał, żywność przetworzoną, alkohol;
  • palenie papierosów;
  • kurz i zanieczyszczenia obecne w powietrzu;
  • silny stres – kortyzol wpływa na zwiększone wydzielanie łoju;
  • niektóre z kosmetyków do makijażu – zawarte w nich składniki mogą wykazywać działanie komedogenne.

Jak skutecznie pozbyć się zaskórników?

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się uciążliwych zaskórników, jednak podstawę powinno stanowić prawidłowe oczyszczanie twarzy oraz dobór kosmetyków pielęgnacyjnych dopasowanych do potrzeb swojej skóry. Miej na uwadze, że zaniedbując regularne oczyszczanie twarzy zarówno rano, jak i wieczorem, narażasz swoją skórę na pojawienie się niedoskonałości oraz oznak zmęczenia. 

Trzeba zaznaczyć, że skóra tłusta i trądzikowa wymaga dogłębnego oczyszczania – tylko w ten sposób będzie możliwe pozbycie się zaskórników. Należy jednak pamiętać, aby do oczyszczania twarzy nie wybierać produktów, które mogą ją przesuszać i podrażniać. Należy przede wszystkim unikać kosmetyków zawierających alkohol, mydło i jego pochodne, sztuczne barwniki czy konserwanty. Dobrym sposobem na pozbycie się zaskórników są także regularnie wykonywane peelingi.

Oprócz pielęgnacji należy zadbać o właściwą dietę, bogatą w witaminy, minerały i substancje odżywcze oraz w jak największym stopniu unikać stresujących sytuacji. 

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE