- REKLAMA -

Powrót do 49 województw szansą dla Skierniewic? SLD chce debaty

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Łódzcy działacze SLD Cezary Olejniczak, Dariusz Joński, Artur Ostrowski oraz sekretarz rady wojewódzkiej partii Ryszard Kaczkowski, przekonywali na dzisiejszym spotkaniu (20.01), że jest szansa na odwrócenie reformy administracyjnej i powrót do podziału na 49 województw w Polsce. Tym samym nasze miasto znów zyskało by rangę stolicy województwa, co może wyciągnąć Skierniewice z marazmu.

 

Według SLD, obecny model się nie sprawdził. Polska rozwija się, ale nierównomiernie.
– Marginalizacja byłych miast wojewódzkich jest tak widoczna, że warto o to walczyć – tłumaczył na spotkaniu Dariusz Joński, rzecznik Sojuszu Lewicy Demokratycznej. – Środki unijne trafiają przede wszystkim do największych miast, a powinny w większych kwotach zasilać przynajmniej te 49 miast wojewódzkich. Nasza koncepcja spotyka się z życzliwym przyjęciem mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Jak mówi poseł Artur Ostrowski – Zwolennicy aktualnego podziału państwa na 16 województw argumentują, że jest to zgodne z naszymi tradycjami historycznymi.  Taki podział wprowadził Bierut, a więc jest to rozwiązanie stalinowskie. Mówi się też, że taka operacja byłaby trudna do przeprowadzenia, ze względu na konstytucję, a przecież konstytucja nie ustala, na ile województw kraj ma być podzielony.

Jednak pojawia się pytanie w jakim kształcie zostałoby odtworzone województwo skierniewickie? – Trudno byłoby namówić Żyrardów i Sochaczew, aby zgodziły się współtworzyć województwo skierniewickie. Myślę, że w jego granicach znalazłby się powiat rawski i łowicki. Możliwe, że włączone zostałoby Kutno. Z każdym regionem trzeba po prostu rozmawiać indywidualnie i w ten sposób dopracować się nowego podziału – tłumaczył Cezary Olejniczak.

Działacze SLD zapowiadają, że jeśli wygrają wybory, to reforma administracyjna nastąpi w 2018 roku.

Przypomnijmy, że w województwo skierniewickie istniejące w latach 1975-1998 wchodziły miasta: Skierniewice, Żyrardów, Sochaczew, Łowicz, Rawa Mazowiecka, Brzeziny, Mszczonów oraz Biała Rawska. W 1999 zostało podzielone między województwo łódzkie a mazowieckie.

Zapraszamy do wyrażania swojego zdania w komentarzach.

Nie znaleziono żadnego elementu.

Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na

Google News GOOGLE NEWS
Adam Sobieszek
Adam Sobieszekhttps://infoskierniewice.pl/
Wydawca i redaktor naczelny INFOSkierniewice.pl, od 2010 roku dokumentujący życie lokalnej społeczności. Jako niezależny twórca, od ponad 14 lat rozwija portal, który z pasji do miasta stał się jednym z najważniejszych źródeł informacji w regionie. Wykształcenie w dziedzinie reklamy i multimediów łączy z rzetelnością dziennikarską oraz pasją do fotografii reportażowej. Specjalizuje się w szybkich newsach oraz analizie zmian w przestrzeni Skierniewic. Jego praca opiera się na bezpośredniej, wieloletniej obserwacji miasta i pełnej niezależności redakcyjnej, bez powiązań z dużymi grupami medialnymi.
- REKLAMA -

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
- REKLAMA -

Najnowszy artykuł

- REKLAMA -