Od początku tego miesiąca zapłacimy więcej za przejazd autobusami Miejskiego Zakładu Komunikacji w Skierniewicach.
Od 1 lutego bilet normalny kupiony w formie papierowej, bądź elektroniczny kosztuje 2,80 zł. Z kolei, kiedy kupujemy u kierowcy musimy być gotowi zapłacić za przejazd 3,40 zł.
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Natomiast za bilet imienny, trzydziestodniowy zapłacimy 84 zł.
W uzasadnieniu zmian czytamy: (…) od 2012 roku cena biletu normalnego jednorazowego wynosi 2,40 zł i jest ona podstawą do wyliczenia ceny innych biletów oferowanych przez MZK sp. z o.o. z siedzibą w Skierniewicach. (…)
W tym czasie nastąpił znaczny wzrost kosztów związanych z wykonywaniem świadczonych przez spółkę usług przewozu, na które przede wszystkim składa się:
- wzrost o ponad 30 % w latach 2016 – 2019 wynagrodzeń, spowodowanych wzrostem płacy minimalnej,
- wzrost o ponad 1,00 zł w porównaniu do stycznia 2021 roku ceny paliwa,
- inflacja, która aktualnie wynosi 7,7 %, a w 2022 roku zgodnie z informacjami podawanymi przez Narodowy Bank Polski wynosić ma 5,8 %,
- wzrost cen energii elektrycznej.
Opłaty za przejazd zapewniają pokrycie zaledwie 15% kosztów związanych z zadaniami miejskiego przewoźnika. Reszta środków jest asygnowanych z budżetu Miasta Skierniewice.
Może zatem warto pochylić się nad ewentualnym prowadzeniem – za przykładem innych miast polskich – darmowej komunikacji zbiorowej?






