W niedzielę 3 sierpnia 2025 roku w Janisławicach odbyły się obchody 500-lecia konsekracji Kościoła św. Małgorzaty. Jubileusz zgromadził licznych wiernych oraz przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, podkreślając ponadczasową rolę parafii w życiu lokalnej społeczności.
Uroczystości jubileuszowe z udziałem biskupa i przedstawicieli władz
Mszy świętej przewodniczył biskup łowicki Wojciech Osial, który w homilii podkreślił duchowe znaczenie trwającej od wieków obecności parafii na mapie religijnej. Liturgia zgromadziła licznych wiernych oraz zaproszonych gości, w tym przedstawicieli władz rządowych i samorządowych.
Wśród obecnych znaleźli się minister infrastruktury Dariusz Klimczak oraz marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska. Reprezentację samorządową stanowili m.in. starosta skierniewicki Mirosław Belina oraz wójtowie gmin, na których terenie leży parafia: Jan Słodki (Głuchów), Andrzej Moźga (Godzianów) i Mirosław Matulski (Słupia).
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Rys historyczny kościół z XVI wieku i dziedzictwo parafii
Kościół pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Janisławicach wzniesiono około 1500 roku z fundacji arcybiskupa gnieźnieńskiego Andrzeja Róży Boryszewskiego. Od tego czasu był kilkukrotnie restaurowany i rozbudowywany – m.in. o murowaną zakrystię (koniec XVII w.) i kruchtę (1914 r.). Parafia, założona w XIV wieku, należy do najstarszych na Mazowszu Zachodnim i stanowi ważny punkt w historii regionu.
Zabytkowy kościół i jego wyjątkowe wyposażenie
Obecna, trójnawowa świątynia o konstrukcji zrębowej to przykład późnośredniowiecznego kościoła mazowieckiego. Jej prezbiterium jest zamknięte trójbocznie, z boczną murowaną zakrystią i dwiema kruchtami – jedną od frontu, drugą boczną. Na kalenicy znajduje się ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę z blaszanym hełmem i latarnią.
Na uwagę zasługują również ambona, chrzcielnica z 1698 r., konfesjonały z XVIII/XIX w. oraz 13-głosowe organy na drewnianym chórze.
Przy świątyni znajduje się drewniana dzwonnica z końca XVIII wieku i murowana plebania z lat 20. XX wieku.
Parafia dziś – żywa wspólnota i duchowe dziedzictwo
Parafia św. Małgorzaty to dziś dynamiczna wspólnota, która kontynuuje wielowiekową misję. Organizowane są tu regularne nabożeństwa, wydarzenia religijne i społeczne oraz działania charytatywne. Obchody 500-lecia stanowiły nie tylko powód do dumy, ale także okazję do zapowiedzi przyszłych inicjatyw – w tym publikacji historycznej i spotkań edukacyjnych dla młodzieży.
Galeria zdjęć z uroczystości
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z 500-lecia Kościoła św. Małgorzaty w Janisławicach, dostępnej na naszej stronie internetowej. Zobacz, jak wyglądało to wyjątkowe wydarzenie i kto w nim uczestniczył:
Kliknij, aby przejść do galerii zdjęć




![[ZDJĘCIA] Janisławice świętują 500 lat kościoła. Historyczny jubileusz z udziałem biskupa i ministra 7 jubileusz 500 lecia konsekracji kosciola w janislawicach 1 z 124](https://infoskierniewice.pl/wp-content/uploads/2025/08/jubileusz-500-lecia-konsekracji-kosciola-w-janislawicach-1-z-124-1024x683.webp)
![[ZDJĘCIA] Janisławice świętują 500 lat kościoła. Historyczny jubileusz z udziałem biskupa i ministra 8 jubileusz 500 lecia konsekracji kosciola w janislawicach 1 z 124](https://infoskierniewice.pl/wp-content/uploads/2025/08/jubileusz-500-lecia-konsekracji-kosciola-w-janislawicach-1-z-124-300x200.webp)
![[ZDJĘCIA] Janisławice świętują 500 lat kościoła. Historyczny jubileusz z udziałem biskupa i ministra 9 jubileusz 500 lecia konsekracji kosciola w janislawicach 5 z 124](https://infoskierniewice.pl/wp-content/uploads/2025/08/jubileusz-500-lecia-konsekracji-kosciola-w-janislawicach-5-z-124-300x200.webp)
![[ZDJĘCIA] Janisławice świętują 500 lat kościoła. Historyczny jubileusz z udziałem biskupa i ministra 10 jubileusz 500 lecia konsekracji kosciola w janislawicach 9 z 124](https://infoskierniewice.pl/wp-content/uploads/2025/08/jubileusz-500-lecia-konsekracji-kosciola-w-janislawicach-9-z-124-300x200.webp)
![[ZDJĘCIA] Janisławice świętują 500 lat kościoła. Historyczny jubileusz z udziałem biskupa i ministra 11 jubileusz 500 lecia konsekracji kosciola w janislawicach 10 z 124](https://infoskierniewice.pl/wp-content/uploads/2025/08/jubileusz-500-lecia-konsekracji-kosciola-w-janislawicach-10-z-124-300x200.webp)
![[ZDJĘCIA] Janisławice świętują 500 lat kościoła. Historyczny jubileusz z udziałem biskupa i ministra 12 jubileusz 500 lecia konsekracji kosciola w janislawicach 11 z 124](https://infoskierniewice.pl/wp-content/uploads/2025/08/jubileusz-500-lecia-konsekracji-kosciola-w-janislawicach-11-z-124-300x200.webp)


