Kolejny krok miejskiej spółki w kierunku ochrony środowiska i poprawy efektywności energetycznej.
Wczoraj (18.05) w siedzibie Energetyki Cieplnej podpisano umowę pożyczki, która uzupełni wcześniej otrzymaną dotację na budowę wysokowydajnej kogeneracji opartej na silnikach gazowych. Inwestycja realizowana przy ul. Przemysłowej warta jest ponad 35 mln zł. Wspomniana dotacja z funduszy europejskich to 14,9 mln złotych, a umarzalna pożyczka to 12,8 mln zł.
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Ta ogromna inwestycja polegać będzie na budowie nowego budynku elektrociepłowni, w którym zostaną zlokalizowane cztery agregaty kogeneracyjne. Ciepło będzie dostarczane do miejskiej sieci ciepłowniczej, natomiast energia elektryczna sprzedawana będzie do sieci Operatora Sieci Dystrybucyjnej – PGE.
– Cieszę się że Skierniewice jako jedno z nielicznych miast wchodzi w system przechodzenia na skojarzoną produkcję energii elektrycznej i ciepła – Artur Michalski wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Inwestycja zapewni dywersyfikację dostaw surowców – oprócz węgla będzie to także gaz ziemny – oraz, co najważniejsze, znacząco zmniejszy emisję gazów cieplarnianych, zanieczyszczeń i smogu. Wszystko to, w połączeniu ze sprzedażą energii elektrycznej, pozytywnie wpłynie na sytuację finansową spółki.
– Nie jest to jedno zadanie ale program którego realizacja doprowadzi do zamierzonego celu czyli uzyskania wysokiej efektywności, ochrony środowiska i wejścia w odnawialne źródła energii. – Prezes Energetyki Cieplnej Mateusz Jarczyński






