Dym ze 134 kominów przestanie zatruwać powietrze w Skierniewicach. To efekt pozyskania przez ratusz 1,3 mln zł dotacji na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ogrzewania. Wczoraj podpisano ostatnie umowy z mieszkańcami!
Rośnie świadomość ekologiczna wśród mieszkańców Skierniewic. Potwierdza to choćby zainteresowanie wymianą pieców. Skierniewicki ratusz po raz kolejny zaprosił mieszkańców do skorzystania z możliwości dofinansowania wymiany starych pieców na nowe w ramach drugiej edycji Programu Ograniczenia Niskiej Emisji realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Z naborem chętnych nie było problemu.
– Zainteresowanie było bardzo duże. Bez problemu zebraliśmy chętnych. – informuje Zbigniew Sawicki Naczelnik Wydziału Pozyskiwania Zewnętrznych Środków Finansowych Urzędu Miasta i dodaje – To niewątpliwie efekt sukcesu pierwszej edycji programu. W ubiegłym roku 106 rodzin zdecydowało się skorzystać z 40% dofinansowania na wymienę pieców.
Duże zainteresowanie w tym roku to także efekt zwiększenia kwoty dotacji. Mieszkańcy którzy zdecydowali się w tym roku wymienić piec dostali dofinansowanie w wysokości 50% kosztów inwestycji. Dodatkowo w tym roku ratusz pozyskał większą kwotę – ponad 1,3 mln zł. Pozwoli ona zmodernizować kotłownie w 134 domach w Skierniewicach. Sami mieszkańcy biorący udział w projekcie podkreślali, że zyska także nasze zdrowie o czym więcej w rozmowie redaktora Macieja Bąby z Radia RSC z beneficjentami programu. Dzięki staraniom ratusza oraz mieszkańców, ponad dwieście kominów w Skierniewicach przestanie dymić i zatruwać powietrze. Władze miasta nie ustają w staraniach żeby ten wynik jeszcze poprawić.
– Do tej pory na walkę o czystsze powietrze w Skierniewicach miasto pozyskało blisko 2,1 mln zł. Mam nadzieje że to jeszcze nie koniec. – dodaje Prezydent Krzysztof Jażdżyk – Jeżeli pojawi się kolejna możliwość pozyskania dofinansowania będziemy o nią walczyć dla naszych mieszkańców. Zależy nam na tym, aby Skierniewiczanom żyło się coraz lepiej, a do tego niezbędne tego typu inwestycje – zapewnia prezydent.
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Teraz przed mieszkańcami kolejny krok – realizację inwestycji. Z informacji które otrzymaliśmy od urzędników wynika, że niektóre rodziny już rozliczyły tegoroczne projekty. Ci którzy tego nie zrobili mają czas do sierpnia przyszłego roku.







Jednocześnie wycina się kilkanaście starych drzew przy drodze wiodącej między polami Instytutu do ulicy Unii Europejskiej.Drzewa o średnicy około 70 cm będące siedliskiem dla ptaków i źródłem tlenu dla ludzi są wycinane bo zapewne ktoś potrzebuje drewna.Ciekawe na czyj wniosek zostały wycięte i kto zatwierdził taką decyzję?
Ci mieszkańcy co wymieniają piece obudzą się „z ręką w nocniku” po tym jak zdrożeje gaz…