Zamknij
REKLAMA

Kąpieliska miejskie, czyli gdzie i jak wypoczywali Skierniewiczanie [ZDJĘCIA]

10.39, 12.07.2020 Radosław Stefanek Aktualizacja: 11.31, 21.07.2022
Skomentuj
REKLAMA

Letnia pogoda ostatnich dni wyjątkowo sprzyja wypoczynkowi na łonie przyrody. Zdecydowanie, jedną z najpopularniejszych form rekreacji w tym okresie jest plażowanie. Okolice naszego miasta są niestety w najuboższym regionie Polski, jeżeli chodzi o naturalne zbiorniki wodne i rzeki. Mimo to, udaje nam się zawsze znaleźć "kawałek" głębszej wody z odrobiną plaży.

[FOTORELACJA]977[/FOTORELACJA]

Tradycyjnie, kąpać można było się dopiero od dnia św. Jana czyli 24 czerwca. To wielowiekowa tradycja, mająca korzenie jeszcze w obrzędach pogańskich. W zasadzie, uważano powszechnie, że  dopiero od tego dnia zaczyna się prawdziwe lato. Dobrą wróżbą było, kiedy woda w tym dniu została "ogrzmiana". Pierwsza letnia burza miała nadawać wodzie moc odnawiania sił witalnych. 

W naszym mieście i okolicach było i jest do dziś wiele kąpielisk. Przez lata były to jedynie bardziej lub mniej dzikie plaże. Zebrałem dla Państwa w prezentowanej dziś galerii większość z nich. Niestety, nie udało mi się o dziwo, odnaleźć archiwalnych zdjęć z tak popularnej "Oberwanki". Jeżeli ktoś takowe posiada, to bardzo proszę o kontakt za pośrednictwem mojego bloga na facebook`u - Viator Dawne Skierniewice. 

Galerię uzupełniłem kilkoma zdjęciami kąpielisk, które byśmy uznali za raczej "bardzo mocno dzikie". Jednak spotkałem się z kilkoma wspomnieniami Państwa z dzieciństwa, dotyczącymi tych miejsc, dlatego poświęciłem im miejsce w tym reportażu z przeszłości. Wiadomo, że dzieci często nie zważają na niebezpieczeństwo związane z takimi kąpielami czy też na czystość wody.  Zapraszam do oglądania i oczywiście zachęcam do dzielenia się swoimi zdjęciami i wspomnieniami. 

[DAWNY]1653980841554[/DAWNY]

 

(Radosław Stefanek)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%