Zamknij
REKLAMA

Wymień stare urządzenia na roślinę do sadzenia 2022 jesienna edycja

12.44, 21.09.2022 Info Skierniewice PL
Skomentuj Wymień stare urządzenia na roślinę do sadzenia 2022 jesienna edycja
REKLAMA

W sobotę 1 października 2022 w godz. 9.00-14.00 odbędzie się jesienna edycja akcji pod hasłem „Wymień stare urządzenia na roślinę do sadzenia”. Zbiórka będzie miała miejsce przy ulicy Rawskiej 58 (parking żłobka miejskiego Iskierka). Każdy mieszkaniec w zamian za przyniesiony zużyty sprzęt oraz baterie otrzyma punkty, a te wymieni na wybrane sadzonki roślin. Im więcej punktów zgromadzi, tym większy będzie miał wybór roślin.

Wymień stare urządzenia na roślinę do sadzenia jesienna edycja 2022

Magnolia, Kalina, Enkiant, Budleja, Pigwowiec, Róża, Hortensja, Dabecja szkocka, Rhododendron, Osmantus, Milin amerykański (pnącze) to tylko niektóre z dostępnych podczas zbliżającej się zbiórki gatunków roślin.  W edycji jesiennej mocniej zaakcentowany będzie element owocowy, tzn. będzie można dokonać wyboru spośród drzewek jabłoni, gruszy, dereni jadalnej, pigwy oraz krzewów agrestu, porzeczki, jagody Goji, borówki amerykańskiej. Sadzonki roślin są eko-nagrodą za prawidłową postawę i wzorowe postępowanie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz bateriami.

Najważniejszy jest jednak aspekt edukacyjny, czyli uświadamianie mieszkańców, że tego typu odpadów nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci i należy z nimi postępować w odpowiedni sposób. Musimy pamiętać, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska naturalnego. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Przekazywanie wiedzy o prawidłowym postępowaniu z elektroodpadami to jedno z zadań Organizacji Odzysku ELECTRO-SYSTEM. Intensywny rozwój technologiczny i zmiany w nawykach konsumenckich powodują, że generowane są coraz większe ilości elektroodpadów. Elektrośmieci to z jednej strony cenny materiał, z którego w prawidłowym procesie recyklingu można odzyskać surowce, ale jednocześnie źródło niebezpiecznych dla ludzi i środowiska substancji. Dlatego elektroodpady powinny trafiać do właściwych punktów zbierania, a potem do zakładów przetwarzania zużytego sprzętu, gdzie zostaną poddane procesom odzysku i recyklingu.

Zbiórka - Rawskiej 58 (parking żłobka miejskiego Iskierka).

Zbiórki w Skierniewicach stały się już tradycją i można śmiało powiedzieć, że z roku na rok rośnie świadomość mieszkańców, którzy coraz liczniej korzystają z tej możliwości pozbycia się elektrośmieci. W tym roku w edycji wiosennej rozdano blisko 1,8 tysiąca sadzonek roślin. W ciągu 5 godzin trwania akcji zebrano imponującą ilość, tj.  21,370  ton elektroodpadów i 1,410 ton zużytych baterii.

To wszystko jest możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców oraz rosnącej świadomości ekologicznej. Dodatkową motywacją dla uczestników akcji jest przyjemność jaką daje pielęgnowanie roślin, które otrzymali w zamian za przyniesione elektroodpady. Wielu z uczestniczących w akcji mieszkańców zbiera cały rok elektroodpady i czeka z niecierpliwością na taką możliwość prawidłowego rozstania z tego typu odpadami. W tym roku wsłuchując się w głosy mieszkańców dotyczące zwiększenia częstotliwości prowadzonych zbiórek dodana została edycja jesienna. Pamiętać należy, że na tego typu akcje wielu rodziców przychodzi z dziećmi, dzięki czemu od najmłodszych lat poznają one zasady selektywnej zbiórki odpadów. Aby edukacja trafiła do najmłodszych w akcji biorą udział Maskotki Green Team. Jest to zespół maskotek przedstawiających zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne. Zawodnicy z Green Team motywują do prawidłowych postaw w trosce o środowisko naturalne.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i innych. Jeśli masz w domu, garażu, strychu zużyty sprzęt (lodówka, telewizor, kuchenka, komputer, elektronarzędzia itp.) lub zużyte baterie. Pamiętaj: Nie chomikuj – przekaż je w dobre, nieprzypadkowe ręce!

Zrób coś dobrego dla środowiska i oddaj zużyty sprzęt do recyklingu! Do zobaczenia w sobotę 1 października przy ulicy Rawskiej 58 w Skierniewicach.

 

REGULAMIN ZBIÓRKI

Wymień stare urządzenia na roślinę do sadzenia 2022 jesienna edycjaWymień stare urządzenia na roślinę do sadzenia 2022 jesienna edycja

 

(Info Skierniewice PL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%