Zamknij

Sprawdź, kto dzwonił - opinie o numerach w internecie

13:55, 05.11.2021 |

Numery telefonu to coś, z czym każdy z nas spotyka się na co dzień. Mnogość identyfikatorów sprawia jednak, że niejednokrotnie na ekranie naszego telefonu pojawia się numer, który nie jest skojarzony z żadnym z naszych kontaktów. Wiele osób doczuwa wówczas niepokój - zwłaszcza w przypadku nieoczekiwanych rozmów. Takie połączenie nie zawsze musi być jednak potencjalnie niebezpieczne. Najlepszym wyjściem jest wówczas sprawdzenie, kto do nas dzwonił. Okazuje się, że internet pozwala nam na to w wielu przypadkach.

 

Kto stoi za nieznanym numerem?

 

Nieznany numer na wyświetlaczu naszego telefonu to po prostu połączenie, który adresat nie jest przypisany do żadnego z naszych kontaktów. Dlaczego budzić może on niepokój? Niemal codziennie słyszy się o próbach oszustw czy nieuczciwych praktykach sprzedażowych. Dzwoniący próbują wówczas żerować na naszej naiwności, niewiedzy czy łatwowierności. Zdarza się również, że wykorzystują przeciwko nam zaawansowane socjotechniki, które mają odbić wszystkie nasze obiekcje. Nie każde takie połączenie musi być jednak potencjalnie niebezpieczne. Z nieznanego numeru może przecież dzwonić bliska nam osoba, która z jakiegoś powodu utraciła dostęp do swojego urządzenia. Próbę kontaktu z nami może też podejmować instytucja państwowa, operator sieci komórkowej, usługodawca czy bank, w którym aktualnie posiadamy konto czy lokatę. Najwygodniejszą opcją byłoby więc sprawdzenie, kto próbuje się z nami skontaktować. Internet w wielu przypadkach pozwala nam na tego rodzaju działanie. Jak z tego skorzystać?

 

Czy zawsze da się sprawdzić dzwoniącego? Opinie o numerach w sieci

 

Swoje pierwsze kroki możemy skierować w kierunku zwyczajnej wyszukiwarki - pokaże nam ona bowiem, czy dany numer związany jest z jakąś firmą, instytucją czy osobą, które umieściły go w sieci. W innych przypadkach warto skorzystać z baz komentarzy i opinii o numerach. Jedną z nich jest strona https://infonumer.pl, na której znajdziemy informacje dotyczące tysięcy numerów. Wszystkie one pochodzą od innych internautów i użytkowników telefonów. Warto pamiętać, że akie sprawdzenie właściciela nie zawsze jest możliwe - zdarza się też, że otrzymamy jedynie szczątkowe informacje dotyczące potencjalnego zagrożenia, natarczywości czy bezpieczeństwa związanego z konkretnym numerem. Pamiętać należy także, że spora część z tego rodzaju serwisów działa w oparciu o opłatę jednorazową lub subskrypcyjną - przed skorzystaniem z ich usług warto więc zapoznać się z regulaminem i cennikiem. Może nas to jednak uratować przed stresowymi sytuacjami w przyszłości.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%