Zamknij
REKLAMA

Dieta przy intensywnym wysiłku fizycznym. Co jeść, aby nie opaść z sił?

12.18, 15.11.2022 materiał partnera Aktualizacja: 12.18, 15.11.2022

Każdy wysiłek powinien być poparty odpowiednią dietą, która dostarczy wszystkich niezbędnych składników, aby nasz organizm miał w sobie odpowiednie pokłady energii. Zatem jakie produkty powinniśmy spożywać podczas prowadzenia aktywnego stylu życia? Poznaj je, a także ciekawe dania idealne dla sportowca.

Co jeść przy intensywnym wysiłku fizycznym?

Podstawą każdego posiłku w zwiększonej aktywności fizycznej powinno być pełnowartościowe białko. Są to między innymi chude mięso, ryby, jaja oraz nabiał typu twaróg i jogurt naturalny. Takie produkty powinny być podstawą diety sportowca. Białko to główny budulec mięśni i wielu innych części naszego organizmu. Zatem podczas spalania kalorii w wyniku wysiłku, należy dostarczyć podstawowego budulca, czyli białka. Nie należy również zapominać o węglowodanach, które odpowiadają za utrzymanie energii. Podczas każdego treningu musimy posiadać jej bardzo wiele, co za tym idzie, posiłki muszą dostarczać jej spore ilości. Możemy do nich zaliczyć między innymi różnorodne kasza, ryże czy makarony, jak również pieczywo razowe i płatki owsiane.

Podczas treningu spalamy ogromne ilości energii, dlatego należy tuż po treningu spożyć odpowiedni posiłek, by ją odbudować. Jeśli nie mamy zbyt wiele informacji, jak powinien wyglądać odpowiedni posiłek podczas wysokiej aktywności fizycznej, należy skontaktować się z dietetykiem, który odpowiednio rozpisze nam dietę i przybliży nam idealny jadłospis dla sportowca.

Jak ułożyć odpowiedni jadłospis dla sportowca?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, dieta sportowca nie może obejść się bez białka i węglowodanów w dużej części. Węglowodany powinny być dostarczone w 55-60% naszego zapotrzebowania dziennego na energię. Pamiętajmy również, aby spożyć posiłki nie wcześniej niż od 2 do 4 godzin przed treningiem. Taki posiłek powinien zawierać połączenie białek i węglowodanów np. ryż z kurczakiem lub owsianka na mleku z owocami. Niezbędne jest również dostarczenie wszystkich witamin i składników mineralnych, bowiem one również odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu sportowca. Posiłki powinny być odpowiednio dopasowane pod względem kaloryczności i gramatury.

Produktami, na które należy uważać, są między innymi fasola, groch, kapusta, cebula i inne produkty wzdymające nasz brzuch. Powodują uczucie dyskomfortu a w wielu przypadkach bóle brzucha.

W diecie dla sportowca tłuszcze powinny pełnić 25-30% zapotrzebowania na całkowitą energię. Sportowcy powinni zwracać uwagę na formę obróbki termicznej swoich potraw. Zaleca się większe przyrządzanie jedzenia w formie gotowanej lub gotowania na parze, które są znacznie zdrowsze niż smażenie.

Catering dietetyczny dla sportowca

Dla każdego sportowca odpowiednia dieta powinna być niezbędna. Przy tak wzmożonej aktywności fizycznej powinniśmy dostarczyć wszystkich istotnych składników odżywczych i mineralnych. Aby zjadać odpowiednią ilość dziennie białek, tłuszczy i węglowodanów, powinniśmy zdecydować się na catering dietetyczny. Oferuje on pełnowartościowe posiłki, zawierające odpowiednią kaloryczność na cały dzień. W każdym posiłku znajdziemy odpowiednią ilość składników odżywczych. Jednym z najlepszych cateringu jest Pogotowie Dietetyczne. Oferuje ono dietę poświęconą głównie sportowcom. Zapoznaj się z ofertą cateringu i sam zdecyduj którą z diet wybierasz. Jedz pysznie i zdrowo z Pogotowiem Dietetycznym.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%